bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
Wehrmacht

Kako je Adolf Hitler uspio izgraditi njemačku vojnu silu?

Angažiranje njemačke industrije u proizvodnji oružja uvelike je izvuklo zemlju iz velike gospodarske krize koja je trajala od 1929. godine. Postignuta je gotovo puna zaposlenost. Istovremeno se Nijemcima vratilo i nacionalno samopouzdanje.
16.03.2025. u 07:30
text
Foto: Povijesni arhiv / Zloglasni Wehrmacht, ilustracija

Na današnji dan prije 90 godina, 16. ožujka 1935. naredio je Adolf Hitler ponovno naoružavanje njemačke vojske, premda je to bilo zabranjeno ugovorima iz Versaillesa potpisanima nakon što je Njemačka izgubila u Prvom svjetskom ratu.

Ti ugovori bili su jako nepovoljni za Njemačku. Naime, po njima ona je mogla imati vojsku od najviše 100.000 ljudi, maksimalno 6 bojnih brodova i nije smjela držati podmornice, naoružane zrakoplove, tenkove i oklopna vozila. Veliko ograničenje predstavljala je i zabrana uvoza i izvoza oružja.

Hitler je sve te odredbe jednostavno zanemario, a saveznici nisu imali načina da mu se suprotstave. Angažiranje njemačke industrije u proizvodnji oružja uvelike je izvuklo zemlju iz velike gospodarske krize koja je trajala od 1929. godine.

Postignuta je gotovo puna zaposlenost. Istovremeno se Nijemcima vratilo i nacionalno samopouzdanje, kad je njihova vojska postala sposobna parirati ostalim svjetskim silama.

Stvorio je novu ratnu mornaricu (Kriegsmarine) i vojno zrakoplovstvo (Luftwaffe). Regrutiranje velikog broja muškaraca i žena u vojne jedinice smanjilo je nezaposlenost no isto tako je izobličilo ekonomiju Njemačke.

Godinu dana poslije, u ožujku 1936. Hitler je ponovno prekršio Versajski ugovor, reokupiravši demilitariziranu zonu Porajnje (Rhineland). 

Video: Adolf Hitler: Speech at Krupp Factory in Germany (1935) 

Ratni stroj koji je tako nastao osvojio je velik dio Europe na početku Drugog svjetskog rata.

U prosincu 1941. godine Adolf Hitler osobno je preuzeo zapovjedništvo nad njemačkom kopnenom vojskom. Službena titula za tu funkciju bila je Oberbefehlshaber des Heeres (hrv. Vrhovni zapovjednik armije). Često je kritizirana Hitlerova uloga u vojnim operacijama na Istočnom bojištu.

Hitler je bio daleko od idealnog vojskovođe, ali treba objektivno gledati na stvari koje su znatno kompleksnije od jednostavnih zaključaka.

Da je vrhovni vojni zapovjednik bio potpuni analfabet kako to da su njemačke trupe 1933. prilikom dolaska Hitlera na vlast bile u maksimalno reduciranom stanju, a 1941.-1942. pod svojom kontrolom su imale skoro cijelu Europu i sjevernu Afriku?

Da je Hitler bio doista totalno nesposobni vojni vođa takav pothvat ne bi bio moguć već bi propao prvom ozbiljnijom prilikom. I ne bi Drugi svjetski rat trajao šest godina već bi bio mnogo ranije okončan.

U svakom slučaju, monstruozna vojna mašinerija koju je osmislio i vodio, povela je najkrvaviji ratai u povijesti ljudske populacije, a glavni akter ove priče osobno je najodgovorniji.

Video: German Army Parade (1938) 
comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO