Padaline ne prestaju

Hercegovina pod vodom: Vodostaj Bune najviši od 1923. godine

''Svi se pribojavamo da će proteći i obližnji potok koji teče samo u slučajevima velikih padalina. I to bi dodatno zakompliciralo stvari", rekao je jedan od stanovnika Blagaja, koji je od jutros uz rijeku.
Vijesti / Flash | 05. 11. 2021. u 15:15 Anadolija

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Obilne padaline izazvale su velike probleme na području Hercegovine, gdje su poplavljeni brojni objekti zbog povećanog vodostaja rijeka. Na području Mostara vodostaj Neretve je samo u četiri sata porastao za 119 centimetara.

U Blagaju je rijeka Buna poplavila nekoliko objekata nakon što se izlila iz korita. Došlo je i do porasta podzemnih voda i bujičnih potoka. Blagajci koje je ekipa AA zatekla u blizini derviške tekije rekli su da je slična situacija bila i prije 12 godina, ali da je ovo ipak najviši vodostaj koji pamte.

Foto: Anadolija / Hercegovina pod vodom, vodostaj Bune najviši od 1923.

"Dodatni problem u ovom slučaju predstavljaju podzemne vode koje izbijaju. To je ipak manji problem u odnosu na ovo što uzrokuju padaline. Ako noćas ponovo bude kiša, a meteorolozi su je najavili, sigurno će sutra oko podneva vodostaj Bune biti veći od trenutnog za dvadesetak centimetara. I to bi zaista bio problem. Također, svi se pribojavamo da će proteći i obližnji potok koji teče samo u slučajevima velikih padavina. I to bi dodatno zakompliciralo stvari", rekao je jedan od stanovnika Blagaja, koji je od jutros uz rijeku.

Mlađi Blagajci s kojim je ekipa AA razgovarala pamte i snijeg iz 2012. kada je vodostaj Bune također bio visok, a kažu da je i prošle godine uslijed obilne kiše situacija bila slična te da je vodostaj opao nakon nekoliko dana.

Foto: Anadolija / Hercegovina pod vodom, vodostaj Bune najviši od 1923.

Danas izmjereni vodostaj Bune (u 8 sati) kaže da je ova rijeka dostigla najviši vodostaj od početka rada stanice 1923. godine. Prema podacima Agencija za vodno područje Jadranskog mora, iznosio je 195 centimetara.

Federalni hidrometeorološki zavod izdao je crveno upozorenje za obilne padaline, olujan vjetar kao i pojavu klizišta.

Foto: Anadolija / Hercegovina pod vodom, vodostaj Bune najviši od 1923.

"Očekivana količina padalina u Hercegovini, jugozapadnim i središnjim područjima Bosne od 60 do 100 litara po kvadratu. Olujan vjetar od 80 kilometara na sat. Vjetar će do kraja dana postupno slabiti", navedeno je na stranici Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Kopirati
Drag cursor here to close