Kako se bliže hrvatski parlamentarni izbori, tako se sve više vraća sjećanje na Kreševsku deklaraciju. Kao i u slučaju prošlogodišnjih parlamentarnih izbora u BiH, kad je HDZ BiH zanemario ostale potpisnike Kreševske deklaracije zauzimanjem stajališta "HDZ = Hrvati", izbori u RH su dokazali kako Hrvatski narodni sabor BiH gubi smisao.
Nezainteresiranošću da formira zajedničku kandidacijsku listu za parlamentarne izbore u Hrvatskoj, te očekivanim transferom Ljube Bešlića na listu Milana Bandića s kojim bi podebljao šanse za zauzimanje fotelja u Hrvatskom Saboru, HDZ BiH sebe postavlja iznad interesa hrvatskog naroda u BiH za kojeg se navodno skrbi.
U međuvremenu, HDZ 1990 još uvijek u nevjerici preispituje, valjda, svoj smisao postojanja. Okrenuvši leđa i oduzimajući legitimitet HSP-u, a kojeg ni sami nemaju, te priklonivši se HDZ-u BiH, koji također nema isključivi legitimitet predstavljanja Hrvata u BiH, HDZ 1990 je ispao iz svih političkih računica.
I ako ćemo se već složiti s tim da "platformaši" majoriziraju Hrvate, opravdano je pitanje majorizira li HDZ ostale hrvatske stranke u BiH odbijanjem formiranja zajedničke liste hrvatskog bloka na parlamentarnim izborima prošlogodišnjim bosanskohercegovačkim, i sada hrvatskim izborima.
Zauzimanjem stava "partije" (nećemo reći koje) s isključivim pravom predstavljanja jednog naroda, i kasnijim kvalificiranjem "izdajničkim" HSP-a koji se usudio ući u federalnu vlast, HDZ guši bilo kakav pluralizam u političkom životu davno najavljenog "trećeg".
Paradoksalno, ali istinito, je to da bi Hrvati u BiH politički i demokratski pluralizam osjetili tek istinskim funkcioniranjem jednog zajedničkog tijela koje bi odlučivalo o zajedničkom interesu.
Mjesta u Saboru RH su od izvanredne važnosti za hrvatski narod u BiH, ne samo zbog političke, već i zbog financijske uključenosti Hrvatske. Kad bi HDZ BiH u teoriji zaista skrbio o hrvatskom narodu, a ne o vlastitim interesima, onda bi kao legitiman interes Hrvata postavio kandidiranje liste Hrvatskog narodnog sabora s predstavnicima različitih stranaka koji ne bi dopustili monopol nad narodom.
Hrvati Bosne i Hercegovine, osim Sarajeva, gledaju i u Zagreb, gdje će vlast iduće godine zasigurno imati SDP. Pa ako su već Hrvati u "neprijateljskom okruženju" u Sarajevu, bolja situacija ne bi trebala biti ni u Zagrebu. Zašto onda HDZ izbjegava formiranje zajedničke hrvatske liste? Odgovor je jasan, kao i u slučaju Kreševske deklaracije, a to je majorizacija nad ostalim hrvatskim strankama u BiH.