Međunarodni mehanizam za kaznene sudove (MMKS) objavio je Četvrti izvještaj o nadzoru postupka protiv Vojislava Šešelja, Miljana Damjanovića, Miroljuba Ignjatovića, Ljiljane Mihajlović i Ognjena Mihajlovića, optuženih za nepoštivanje suda.
Predmet je još ranije proslijeđen pravosudnim organima Republike Srbije, ali se, kako se navodi u izvještaju, i dalje nalazi u ranoj fazi.
Predsjedavajuća sutkinja Mehanizma Graciela Gatti Santana primila je najnoviji izvještaj koji je pripremila nova nadzornica Dagmara Albrecht, imenovana 22. travnja 2025. godine. Ona je na toj funkciji zamijenila Brenta D. Hicksa, koji je odstupio zbog profesionalnih obaveza.
U izvještaju koji pokriva period od njenog imenovanja do 16. svibnja ove godine, stoji da su ostvareni određeni pomaci, ali da suđenje još nije zakazano, niti je poznato kada bi optužnica mogla biti podnesena Višem sudu u Beogradu.
Prema navodima iz dokumenta, Kancelarija tužitelja za ratne zločine Srbije je u travnju 2025. godine informirala prethodnog nadzornika da je formiran tim koji će analizirati pravna pitanja iz optužnice, te da je postupanje u skladu s međunarodnim obavezama Srbije prioritet. Međutim, do danas nije održan službeni sastanak s predstavnicima tužiteljstva, iako je Mehanizam ponudio dodatna pojašnjenja i odgovore na otvorena pitanja.
Kako bi dodatno pratila tijek predmeta, Albrecht je kontaktirala Ministarstvo pravde Srbije, Viši sud u Beogradu, Tužiteljstvo za ratne zločine i Veleposlanstvo Srbije u Hagu. Također je uputila zahtjev za video-sastanak, u cilju dobivanja ažurnih informacija o eventualnom podizanju optužnice.
U zaključku izvještaja se navodi:
''Dok je u proteklim tjednima zabilježen određeni napredak, predmet Šešelj i drugi se još uvijek nalazi u početnoj fazi pred pravosuđem Srbije.“
Također se dodaje da će nadzornica ''nastaviti prikupljati informacije na daljinu“ i da će posjetu Beogradu odgoditi dok ne procijeni da bi direktni sastanci mogli doprinijeti napretku u ovom predmetu.
Postupak protiv lidera Srpske radikalne stranke i ostalih vodi se zbog sumnji u nepoštivanje suda. Mehanizam ističe da će nastaviti inzistirati na dosljednom provođenju međunarodnih pravosudnih obaveza koje imaju države članice Ujedinjenih naroda.