21. godišnjica

Godišnjica genocida u Srebrenici: Još 127 žrtava pronašlo vječni smiraj

Vijesti / Flash | 11. 07. 2016. u 14:15 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U Memorijalnom centru u Potočarima danas je klanjana kolektivna dženaza i obavljen ukop pronađenih i identificiranih posmrtnih ostataka još 127 žrtava genocida nad Bošnjacima počinjenog u srpnju 1995. godine na području Srebrenice.

Članovi obitelji, prijatelji, komšije, preživjeli Srebreničani, predstavnici vlasti, međunarodne zajednice te brojni građani došli su danas u Potočare da bi odali počast žrtvama i poklonili se pred mnoštvom bijelih nišana, nijemih svjedoka stradanja nevinih žrtava, te na vječni počinak ispratili njih još 127, među kojima i 12 maloljetnika.

Najmlađi Avdija (Emin) Memić bio je četrnaestogodišnji dječak kada je ubijen, a najstarija žrtva koja je danas ukopana u Potočarima je Mustafa (Hajro) Hadžović, rođen 1918. godine.

Nakon više od 20 godina traganja i nadanja, obitelji su na vječni počinak ispratile očeve i sinove, braću, rođake...Neki su, nažalost, ukopali nekompletne posmrtne ostatke svojih najmilijih, pa čak i samo nekoliko kostiju koje su do sada pronađene i identificirane.

Do sada je u Memorijalnom centru u Potočarima ukopano 6.377 žrtava, a nakon današnje kolektivne dženaze bit će ukupno 6.504 identificirane i ukopane žrtve, svjedoci stravičnog zločina.

Žrtve su iz različitih općina, a najviše ih je s područja Srebrenice, Bratunca, Vlasenice, Zvornika i Milića.

Najmlađa žrtva koja je do sada ukopana u Potočarima je novorođenče, djevojčica Muhić, a najstarija nana Šaha Izmirlić rođena 1901. godine.

Još se traga za više od 1.000 žrtava genocida, čije obitelji ni nakon više od 20 godina ne gube nadu da će biti otkrivena još neka grobnica koja krije kosti njihovih najmilijih i da će ih ipak pronaći i dostojanstveno ukopati.

Prva kolektivna dženaza u Memorijalnom centru u Potočarima obavljena je 2003. godine, kada je u tri faze ukopano gotovo tisuću žrtava, točnije 969. U ožujku te godine ukopano je 600 žrtava, u srpnju 282 i u rujnu iste godine 87 žrtava.

Te 2003. godine ukopan je najveći broj žrtava. Nakon toga, svake godine 11. srpnja, na kolektivnoj dženazi budu ukopani posmrtni ostaci ekshumiranih i identificiranih žrtava genocida.

Jedna od najvećih dženaza bila je 11. srpnja 2010. godine, kada je ukopano 775 žrtava genocida u Srebrenici, a do sada je najmanji broj žrtava bio ukopan prošle godine kada je obavljen ukop 136 žrtava, dok je ove godine ukopano njih 127.

Sud Bosne i Hercegovine i Haški tribunal su za genocid i zločine počinjene u srpnju 1995. godine u Srebrenici osudili 38 osoba, na ukupno 637 godina zatvora i tri doživotne robije.

Hammond: Osigurati da se zlo počinjeno u Srebrenici nikada ne ponovi

Britanski ministar vanjskih poslova Phillip Hammond istaknuo je da se mora spriječiti i osigurati da se ovakvo zlo nikada ne ponovi, podsjećajući da je važno suprotstaviti se predrasudama i netoleranciji koju šire oni koji žele podjele.

''Važno je raditi na ostavštini Srebrenice da se osigura izvođenje počinitelja pred lice pravde, da sve žrtve dostignu pravdu i da se okonča praksa nekažnjavanja'', istaknuo je Hammond.

Pozdravio je rad Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju na izvođenju nekih od počinitelja pred lice pravde, ali je razočaravajućim nazvao što je još mnogo slučajeva ostalo neriješeno.

Pozvao je bh. vlasti da brzo djeluju na rješavanju zaostalih slučajeva i na reformi sektora pravosuđa, ali i da rade u duhu pomirenja, tolerancije i suradnje.

''Žrtvama dugujemo da izgradimo prosperitetnu i sigurnu Bosnu i Hercegovinu, srebreničkoj izgubljenoj generaciji, kao i onima iz drugih dijelova BiH, dugujemo da osiguramo da, danas, mladi ljudi iz cijele zemlje imaju stvarnu nadu za budućnost'', zaključio je britanski ministar vanjskih poslova Phillip Hammond.

Hammond će večeras upriličiti u Ministarstvu vanjskih poslova Ujedinjenog Kraljevstva skup kojim će biti obilježena 21. godišnjica genocida u Srebrenici, najavljeno je iz Veleposlanstva Velike Britanije u BiH.

Britanski veleposlanik u BiH Edward Ferguson predstavljao je Ujedinjeno Kraljevstvo na ukopu i službeno komemoraciji u Memorijalnom centru Potočari.

Nije bilo sigurnosnih problema na komemorativnom skupu u Potočarima

Komemorativni skup u Memorijalnom centru u Potočarima, kod Srebrenice, a koji su danas osiguravali pripadnici Ministarstva unutarnjih poslova Republike Srpske (MUPRS), protekao je mirno i bez sigurnosnih problema, potvrđeno je iz Centra javne sigurnosti Bijeljina.

Tome su značajan doprinos dali sami učesnici komemoracije, kao i građani Podrinja.

''U suradnji s drugim sigurnosnim agencijama, osigurana je potpuna sigurnost političkih osoba iz BiH i inozemstva, kao i drugih dužnosnika'', navodi se u priopćenju.

Kopirati
Drag cursor here to close