
Sud Bosne i Hercegovine izdao je priopćenje u kojem je naveo da se tjednima suočavaju sa slabim radom klima u svojoj najvećoj sudnici te da su tražili njeno popravljanje od Službe za zajedničke poslove institucija BiH, čime je osporio izjave Milorada Dodika da su klime ugašene samo u njegovom slučaju, kao čin ''poniženja''.
Eksperti za dezinformacije kažu da je priopćenje dobra ideja jer osporava jedan od dezinformacijskih narativa koje Dodik često izgovara.
Na konferenciji za medije koju je održao u Istočnom Sarajevu odmah nakon jučerašnjeg ročišta, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik se požalio da su u sudnici namjerno isključili klimu te upitao ''zašto na takav način ponižavaju RS''.
''To su jedne potpuno nehumane okolnosti i uvjti u kojima smo mi dovedeni bez klimatizacije, da sjedite tamo u zatvorenom i blindiranom prostoru. O čemu se ovdje radi, zbog čega to radite i zašto ponižavate Republiku Srpsku do te mjere'', naveo je Dodik.
Iz Suda BiH su se na Dodikove tvrdnje oglasili priopćenjem, kako su naveli, s ciljem pravilnog informiranja javnosti, te su pojasnili da je klimatizacija problem s kojim se Sud suočava već duže vrijeme.
''Već duže vrijeme Sud Bosne i Hercegovine ima probleme s hlađenjem najveće sudnice u Sudu. Svi dosadašnji napori da se isti riješi ostali su bez uspjeha. Uz teške uvjete rada u sudnici, suočavamo se i s osudom javnosti i negativnim medijskim istupima sudionika u postupcima koji se vode u sudnici 6, uz tvrdnje da se tendenciozno isključuje hlađenje u navedenoj sudnici za određene postupke'', stoji u priopćenjenju Državnog suda.
Adresa za žalbe na neuvjetnost rada, ne samo sudaca već i osoblja Suda, je Služba za zajedničke poslove institucija Bosne i Hercegovine, pojašnjavaju u Sudu BiH i dodaju da Odjel za podršku pravosudnim institucijama obavlja poslove održavanja objekata i infrastrukture za potrebe Državnog suda.
Nadležni u Sudu BiH su, kako je navedeno u priopćenju, obavještavali Službu za zajedničke poslove institucija u više navrata u vezi s klimatizacijom.
''Sustav ne funkcionira već neko vrijeme, što je još više izraženo tijekom visokih temperatura u BiH'', stoji još u priopćenju.
Na upit Detektora da li su reagirali na upozorenja iz Suda o problemima s klimatizacijom, iz Službe za zajedničke poslove institucija BiH nisu odgovorili.
''Točno je da u sudnici 6 ne rade klime. Ja sam nedavno branio u predmetu 'Bobar banka', kada je u toj istoj sudnici boravilo 40 ljudi. Zaista bude vruće, doslovno pakao. Sudac je donio odluku da skinemo toge. Eto koliko je vruće'', kazao je advokat Vlado Adamović.
Priča o lošoj klimatizaciji samo je još jedna od varijanti sličnih tvrdnji o prijetnjama sigurnosti Milorada Dodika prilikom dolaska u zgradu Suda BiH, navodi urednik portala Istinomjer Dalio Sijah.
''Pažnju javnosti također izazivaju i svi oni koji dolaze pred Sud BiH kako bi podržali Dodika, među kojima se nalaze politički predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti sa svih razina, a nerijetko su prisutni i organizirani dolasci simpatizera iz drugih bh. gradova. Istinomjer je u više navrata pisao o zamjeni teza i tvrdnjama da je suđenje Miloradu Dodiku suđenje 'srpskom narodu i RS-' ili 'institucijama RS-a', što je netočno i ne odgovara optužnici'', kazao je Sijah.
Dodik koristi i pojavljivanja pred Sudom za svojevrsnu predizbornu kampanju, uzimajući u obzir da se za nekoliko mjeseci održavaju lokalni izbori u BiH, dodao je Sijah.
Državno pravosuđe ranije je dvojici istaknutih javnih ličnosti zabranjivalo da komentiraju suđenje u kojem su optuženi, ali takvu zabranu nisu još uvijek tražili za Dodika, koji prije i nakon svakog suđenja vrijeđa suce i tužitelje te daje komentare o svjedocima, o čemu je Detektor ranije pisao.
U najmanje dva ranija slučaja gdje su optuženi davali slične komentare, Tužiteljstvo BiH je tražilo a Sud izrekao zabranu optuženima da istupaju u javnosti, između ostalog, i zbog utjecaja na medije i ometanje rada pravosuđa i narušavanja ugleda državnih pravosudnih institucija.
Iz Državnog tužiteljstva nisu odgovorili na više upita zašto takav zahtjev nisu imali i nakon istupa Dodika. Na uvjete u sudnici žale se i Obrane, čija se ročišta zakazuju u velikoj sudnici.
Dodik je optužen s Milošem Lukićem, bivšim vršitelje dužnosti direktora Službenog glasnika RS-a, da su od 1. do 9. srpnja 2023. u Banjaluci – svjesni i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH od 1. srpnja iste godine, kao i odluku kojom se sprječava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a – poduzimali radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika.