Perspektiva članstva

Dačić: EU je naš prioritet, iako više nije tako privlačna

Vijesti / Flash | 06. 09. 2016. u 17:46 Z.D.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Članstvo u EU za Srbiju ostaje jedan od najviših vanjskopolitičkih prioriteta'', izjavio je danas potpredsjednik Vlade Srbije i ministar vanjskih poslova Ivica Dačić na Bledu i dodao da je jačanje regionalne suradnje u svim segmentima jedno od ključnih sredstava na putu tog članstva.

Dačić je na panelu "Zapadni Balkan: da li je EU i dalje faktor privlačenja?" koji se održava u okviru Bledskog strateškog foruma, istaknuo i da smo do sada bili svjedoci da perspektiva članstva daje snažan podstrek sveobuhvatnim reformama koje Srbija sprovodi, ali i poticaj pomirenju i regionalnoj suradnji na Balkanu, priopćilo je Ministarstvo vanjskih poslova Srbije.

"Obećanje dano državama regije Solunskim dokumentom, da će postati punopravne članice EU po ispunjenju uvjeta, ulijeva nadu da će naši napori da izgradimo demokratska društva i konkurentne ekonomije, u okviru šire regije opredjeljene za mir i stabilnost, biti prepoznati od strane EU", rekao je Dačić.

On je podsjetio da su od 2003. godine, samo Slovenija i Hrvatska postale države članice, Srbija i Crna Gora su započele pristupne pregovore, koje Makedonija, iako već dugi niz godina kandidat za članstvo, još uvek nije započela.

Podsjetio je i da Albanija, iako kandidat, nije otvorila pristupne pregovore, dok BiH ima status potencijalnog kandidata.

Dačić je, međutim, naglasio da je entuzijazam za članstvo na strani država kandidata i potencijalnih kandidata i dalje značajno visok, prenosi Tanjug.

Prema njegovim riječima, opća politička klima u kojoj se odvija proces proširenja EU za države Zapadnog Balkana je značajno drugačija i ne tako povoljna, jer EU, suočavajući se s posljedicama ekonomske i migracijske krize, Brexita i terorizmom, riskira da u očima javnosti, vlastitih članica i kandidata, izgubi svoju privlačnost.

On je napomenuo i da se politika uvjetovanja nerijetko provodi bez dovoljno političkog razumijevanja, čime se u javnosti država kandidata stvara utisak neravnopravnog odnosa, a postavljeni uvjeti izgledaju kao "pokretna meta".

"Važno je očuvati dinamiku u procesu europskih integracija kroz valorizovanje konkretnim napredovanjem u pregovorima sa EU", rekao je Dačić poručujući da je Srbija nastavila integracijski proces, koji treba omogućiti njeno punopravno članstvo.

Kako je rekao, ne smije se zaboraviti da je politika proširenja jedna od najuspješnijih u povijesti europskog projekta, te da bi pristupanje država Zapadnog Balkana dodatno osnažilo europsku ideju u trenucima kada se ona, u samim članicama, suočava sa izazovima.

Kopirati
Drag cursor here to close