Budite pozitivni

Bećirović: BiH ne treba podržavati praznim riječima i floskulama

Vijesti / Flash | 06. 09. 2017. u 12:16 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zastupnik SDPBiH u Parlamentarnoj skupštini BiH Denis Bećirović uputio je otvoreno pismo predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, koji sutra dolazi u posjetu BiH, naglašavajući da BiH ne treba podržavati praznim riječima i floskulama, te je Vučiću predložio više konkretnih poteza koji mogu doprinijeti normalizaciji odnosa između BiH i Srbije, priopćeno je iz SDP-a.

Bećirović naglašava da je Bosna i Hercegovina nezavisna i suverena država članica Ujedinjenih naroda, odnosno da je to trajna činjenica koju više nikada i nitko neće moći promijeniti.

''Preciznije rečeno: mi imamo državu i nemamo namjeru da je pojeftinjujemo sumnjivim i parcijalnim međuetničkim sporazumima. Bosnu i Hercegovinu ne treba podržavati praznim riječima i floskulama. Javno Vas pozivam da službenu posjetu državi Bosni Hercegovini iskoristite za barem jedan pozitivan i konkretan gest koji će biti istinski usmjeren u pravcu normalizacije međudržavnih odnosa između Bosne i Hercegovine i Srbije'', navodi Bećirović.

Zato predlaže ukupno 13 konkretnih poteza kojima, kako smatra, Vučić može doprinijeti procesu normalizacije odnosa između Bosne i Hercegovine i Srbije.

Bećirović predlaže odricanje od politike koja je legalizirala genocidni četnički pokret u Srbiji, prestanak antidaytonske zloupotrebe paralelnih veza Srbije s bh. entitetom RS s ciljem postepenog inkorporiranja ovog bh. entiteta u ekonomski i politički sistem Srbije, puno poštivanje legalnih, konačnih i obavezujućih odluka Ustavnog suda BiH i prestanak politike njihovog negiranja od strane najviših srbijanskih dužnosnika, odbacivanje politike poricanja, opravdavanja i negiranja planetarno utvrđenog i presuđenog genocida nad Bošnjacima, prestanak politike slavljenja zločinačke politiku koju su kreirali i sprovodili Slobodan Milošević, Radovan Karadžić i Ratko Mladić ..., puno poštivanje presude Međunarodnog suda pravde iz 2007. godine, kojom je presuđeno da je Republika Srbija jedina država u Europi koja je nakon Drugog svjetskog rata prekršila Konvenciju o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, prestanak plasiranja teze o „srpsko-bošnjačkom sređivanju odnosa“ i Vučićeve "samopromocije" u predsjednika svih Srba u regiji, razlikovanje političko-pravne razine odnosa između dvije nezavisne i internacionalno priznate, suverene države, od kulturno-povijesne i etničko-religijske razine egzistiranja naroda u BiH i Srbiji, uspostavljanje prakse da dužnosnici Srbije prema državi Bosni i Hercegovini iskazuju iskren, korektan i državnički odnos, a ne potiču etničko-religijski nivo komunikacije i tako marginaliziraju državu i državne organe BiH, prestanak podržavanja i ohrabrivanja antibosanskohercegovačkih i ratnohuškačkih aktivnosti, izjava i postupaka pojedinih političara u bosanskohercegovačkom entitetu RS, revidiranje u Skupštini Srbije usvojene „Strategije očuvanja i jačanja odnosa matične države i dijaspore i matične države i Srba u regiji“, u kojoj je zacrtano da se Srbija ponovo neovlašteno miješa u unutrašnje odnose suverene države BiH, prestanak antidaytonskog negiranja konačne arbitražne presude u vezi sa statusom Brčko Distrikta BiH u službenim aktima Skupštine Srbije, te otkrivanje arhive i svih zapisnika Vrhovnog vijeća obrane Savezne republike Jugoslavije.

''Pozivam Vas da tijekom službene posjete Bosni i Hercegovini ne ponavljate prazne fraze i floskule, već da barem jedan od ovih 13 nabrojanih problema počnete rješavati. Predsjedniče Srbije, zar nakon iskustava Vaše države od početka XIX do kraja XX stoljeća - Kneževina Srbija, Kraljevina Srbija, Srbija poslije balkanskih ratova, Kraljevina Jugoslavija, Socijalistička federativna republika Jugoslavija, Srbija i Crna Gora - dominantna politička elita u Srbiji nije shvatila da se projekt Velike Srbije ne može realizirati ni u ratu, ni u miru? Zar nije došlo, napokon, vrijeme da se napravi jasna razlika između patrijarhalne i moderne svijesti? Je li moguće da dio političke elite u Srbija ni na početku XXI stoljeća još uvijek nije odgovorio na pitanje koje već dugo zaokuplja pozornost dijela srbijanske političke i intelektualne elite - kakva ili kolika država? Opasni tekstovi Memoranduma SANU I, Memoranduma SANU II, kao i najavljena Deklaracija o opstanku srpske nacije nisu siguran i pametan putokaz za budućnost. To je prije putokaz za novu destabilizaciju i nesreću. Želim vjerovati da je budućnost naših država u istinskom međusobnom uvažavanju i poštivanju. Vrijeme je da i Vi napokon počnete izgrađivati iskrenu i poštenu politiku prema Bosni i Hercegovini. Sve ono što ne biste željeli Srbiji nemojte to raditi ni Bosni i Hercegovini'', stoji u otvorenom pismu zastupnika Denisa Bećirovića.

Kopirati
Drag cursor here to close