
Nakon stupanja na snagu zakona koji je usvojila Narodna skupština Republike Srpske, banke, notari i brojni drugi privredni subjekti našli su se u problemu jer ne znaju kako postupati te da li i dalje trebaju prijavljivati transakcije SIPA-i, što je obaveza prema Zakonu o sprečavanju pranja novca i financiranja terorizma BiH.
Naime, prema ovom zakonu, banke, notari, pošte, trgovci automobilima i drugi privredni subjekti obavezni su prijaviti Financijsko-obavještajnom odjelu Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) svaku transakciju od 30.000 KM ili više. No, s obzirom da je danas na snagu stupio i Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH, koji se odnosi na SIPA-u, mnogi su se našli u pravnoj dilemi.
Trenutna situacija je takva da, što god učinili, krše jedan od dva zakona, za što su predviđene sankcije. Ako ne prijave transakcije SIPA-i, prijeti im kazna od 50.000 do 200.000 KM, a ako ne poštuju novi zakon Republike Srpske, mogu biti kažnjeni zatvorom od šest mjeseci do pet godina.
"Uputili smo dopis našem nadzornom organu, Ministarstvu pravde Republike Srpske, i očekujemo sastanak ili instrukciju kako dalje postupati. Imamo zakonsku obvezu prema Zakonu o sprečavanju pranja novca i financiranja terorizma da prijavljujemo kupoprodaje, darovanja, zajmove i sve što se tiče registracije privrednih subjekata. S obzirom na novonastalu situaciju, čekamo upute", izjavio je Borislav Radić, predsjednik Notarske komore Republike Srpske, za Nezavisne novine.
Prema neslužbenim informacijama, banke u Republici Srpskoj također su suočene s neizvjesnošću jer nisu dobile nikakve smjernice od regulatora, Agencije za bankarstvo Republike Srpske, te ne znaju kako postupiti u novim okolnostima.
Olakšavajuća okolnost je da banke, notari i drugi privredni subjekti imaju rok od osam dana za prijavu transakcija od 30.000 KM ili više.
Nezavisne novine pokušale su kontaktirati Srđana Šuputa, direktora Agencije za bankarstvo Republike Srpske, ali kako navode nije se javljao na telefon.