500 KM

Uborak: Mještanima stižu prekršajni nalozi

Do jučer je, prema riječima mještana, stiglo blizu 50 prekršajnih naloga, a s obzirom na to da još uvijek pristižu očekuju ih oko stotinu.
Vijesti / Flash | 13. 12. 2019. u 21:10 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Nakon deblokade deponije Uborak, kod Mostara, mještanima koji su pružali pasivni otpor, odbijajući naredbe da se sklone sa ulaza i omoguće prolaz kamionima s otpadom na Deponiju, na kućne adrese pristigli su prekršajni nalozi.

Do jučer je, prema riječima mještana, stiglo blizu 50 prekršajnih naloga, a s obzirom na to da još uvijek pristižu očekuju ih oko stotinu. Tvrde, nalozi su neosnovani, pravno neutemeljeni zbog čega će ih predati na Sud.

Umjesto zatvorene deponije mještani su nakon petodnevne blokade dobili prekršajne naloge. Kazna u visini od 500 KM, stigla je i na kućna vrata Samije Kazazić.

"Opis prekršaja: Okrivljena je sudjelovala u grupi građana, koji su nakon dolaska vozila Komosa, s namjerom ulaska radi odlaganja otpada, fizički svojim pasivnim otporom sjedanja na kapiji Deponije, odbila naredbu da se ukloni s kapije i omogući ulazak na deponiju", čita što piše u prekršajnom nalogu mještanka Vrapčića.

Ovo je, tvrdi, tek jedan dio prekršajnih naloga, s obzirom na to da svakog tren pristižu novi.

Velika fotogalerija deblokade na Uborku

Pogledajte fotografije koje su zabilježili naši fotoreporteri prilikom deblokade deponije. Foto: Bljesak.info / Početak deblokade Foto: Bljesak.info / Omer Hujdur se ipred udruženja građana "Jer nas se tiče" obraća okupljenima Foto: Bljesak.info / Krenulo je...

"Zašto bi mi pustili da otpad uđe na Deponiju koja nelegalno radi. Mi nismo nikakvi kriminalci, ne radimo nikakva kaznena djela, mi smo obični građani koji traže svoja prava, sve po zakonu", dodaje Kazazić.

Stoga su sve prekršajne naloge odlučili predati na Sud.

"Jer smatramo da su neosnovani, pravno neutemeljeni. Smatram da će Sud odlučiti u našu korist", smatra Alen Memić, član „Inicijative jer nas se tiče“.

Blokada deponije Uborak bila je, kako tvrde, isključivo borba za zdraviji život. Mještani su silom sklonjeni Nakon čega su pojedini zatražili i ljekarsku pomoć.

"Ispred mene se ženska osoba onesvijestila. Ja sam pokušala da joj pomognem, u položaju mom, desna mi je ruka ostala sa strane i tad sam osjetila jak stisak policijske ruke, nakon kojeg sam izgubila ravnotežu i pala", otkriva za N1 Fatima Imamović, mještanka.

"Bilo je zaista strašno, jedni su me vukli za jednu ruku, drugi za drugu, treći me udario nogom u potiljak, i ti podmukli udarci dok su prolazili tako su udarali nogama u podnožje leđa. Dakle, ja u narednih 15 dana moram nositi ovaj okovratnik i nakon toga ići na fizikalne terapije", ističe Aiša Mujala, mještanka.

Ipak, u MUP-u HNŽ tvrde kako je policija postupala profesionalno uz minimalnu upotrebu sile.

"Koristila se minimalna fizička snaga. Po dva policijska službenika su uklanjali građane koji nisu htjeli sami osloboditi kolnik gdje su vozila trebala proći i odložiti otpad", kaže za N1 Ljudevit Marić, glasnogovornik  MUP-a HNŽ.

Međutim, ni upotreba sile, niti prekršajni nalozi mještane neće pokolebati. Kažu zdravlje cijenu nema, zbog toga nema ni odustajanja. Poručuju njihova borba ide do samog kraja.

Kopirati
Drag cursor here to close