U ruskom raketnom napadu na ukrajinski grad Sumy, udaljen svega 30 kilometara od granice s Rusijom, 13. travnja poginule su najmanje 34 osobe, uključujući dvoje djece, dok ih je 117 ozlijeđeno. Napad se dogodio ujutro na Cvjetnicu, dan koji mnogi Ukrajinci tradicionalno obilježavaju, pretvarajući blagdan u dan tragedije.
Jedna od žrtava bio je i crveni autobus pun putnika koji je izgorio do neprepoznatljivosti. Nitko nije preživio, potvrdila je lokalna novinarka Anna Shpurik. Među pogođenim objektima su i zgrada Kongresnog centra Državnog sveučilišta u Sumiju, knjižnica, stambene zgrade, trgovine, crkva, te redakcija portala Cukr.
''Svi su bili vani, kupovali su grančice vrbe, smijali se... a onda je sve postalo crno. Ljudi su bježali, zavladala je tišina, nitko nije mogao ni riječ izgovoriti'', opisala je Shpurik prizore neposredno nakon eksplozija. U jednoj od stambenih zgrada djevojčica je bila zatrpana namještajem prije nego što je spašena. Zaposlenici obližnje kavane odmah su priskočili u pomoć ranjenima.
Lokalne vlasti potvrdile su da je u napadu oštećeno ukupno 48 zgrada, od kojih 28 stambenih. Druga raketa bila je posebno smrtonosna – eksplodirala je u zraku kako bi izazvala maksimalne žrtve među civilima.
Iako je Ukrajina još 11. ožujka potpisala 30-dnevni prekid vatre uz posredovanje SAD-a, Rusija je nastavila s ofenzivom, osobito prema regijama Sumy i Harkiv. Napad je izazvao osudu europskih čelnika, uključujući Olafa Scholza, Giorgiju Meloni i Emmanuela Macrona, koji su doveli u pitanje iskrenost Rusije u mirovnim pregovorima.
Ukrajinska vojna obavještajna služba HUR locirala je lansiranje raketa iz ruskih regija Voronjež i Kursk, a korišteni su sustavi Iskander-M. Prema riječima glavnog zapovjednika Oleksandra Sirskoja, Rusija je od početka invazije povećala broj vojnika u Ukrajini pet puta i trenutačno ima više od 623.000 vojnika raspoređenih u zemlji.
''Razgovori nikada nisu zaustavili balističke rakete i bombe iz zraka'', poručio je predsjednik Volodimir Zelenskij, pozvavši međunarodnu zajednicu na dodatni pritisak na Moskvu.
Станом на зараз відомо вже про 31 загиблого в Сумах після удару російських балістичних ракет. Серед загиблих – двоє дітей. Мої співчуття рідним та близьким. Понад 80 людей поранені, зокрема десять дітей. Усім надається необхідна допомога.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) April 13, 2025
Дуже важливо всім у світі не мовчати, не… pic.twitter.com/WvlZK52wgZ
U razornom napadu na ukrajinski grad Sumy na Cvjetnicu, Rusija je koristila kasetnu municiju, izjavila je 13. travnja odlazeća američka veleposlanica u Ukrajini Bridget Brink. Napad balističkim projektilima ubio je najmanje 34 osobe, uključujući dvoje djece, dok je ozlijeđeno još najmanje 117 osoba, među kojima i 15 djece.
Brink je na platformi X poručila da dostupna izvješća upućuju na to da su u napadu korištene kasetne bombe, što je dodatno povećalo razmjere stradanja civila. ''Kao i u napadu na Krivi Rih, izvješća pokazuju da su korištene kasetne bombe, čime je dodatno povećana šteta i patnja civilnog stanovništva'', navela je Brink.
Podsjećamo, Rusija je 4. travnja napala i grad Krivi Rih, usmrtivši 20 osoba i ranivši njih 75, uključujući i djecu. Upravo uporaba kasetne municije, koja pri eksploziji izbacuje stotine manjih bombi na širokom području, jedan je od najopasnijih oblika napada u urbanim sredinama zbog velike smrtnosti i trajnih opasnosti za civile.
Veleposlanica Brink, koja se uskoro povlači s dužnosti, izrazila je sućut narodu Sumyja: ''Naše molitve su uz narod Sumyja'', poručila je.
Američki mediji navode kako je njezina ostavka povezana s nesuglasicama s administracijom predsjednika Donalda Trumpa, osobito oko pristupa prema Rusiji i ratu u Ukrajini.
Napad na Sumy izazvao je val osuda diljem svijeta, a upotreba kasetne municije u civilnim područjima dodatno pojačava međunarodne zahtjeve za sankcioniranjem ruskih ratnih postupanja.