Ratni zločin

Šest ratnih policajaca RS-a osumnjičeno za ubojstvo 22 osobe

Uhićeni se sumnjiče za 22 člana obitelji Sarajlić, Sejmenović i Malagić, među kojima i sedmero djece, koji su odvedeni iz svojih kuća u bijeljinskom naselju Bukreš, gdje su stanovali i ubijeni u zoru 25. rujna 1992. godine u selu Balatun.
Vijesti / Crna Kronika | 03. 12. 2021. u 11:38 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Nekadašnji zapovjednik Specijalne pukovnije policije Republike Srpske Goran Sarić – koji je u dva predmeta Državnog suda pravomoćno oslobođen krivice za genocid u Srebrenici i ratne zločine u Sarajevu, uhićen je u petak u Bijeljini, zbog sumnje za sudjelovanje u ubojstvo 22 civila na području ovog grada, neslužbeno je potvrđeno za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).

Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), po nalogu Tužiteljstva BiH, na području Bijeljine i Sokoca uhitili su sedam osoba, među kojima je, kako saznaje BIRN BiH i Goran Sarić.

Ubojstvo 22 civila

Tužiteljstvo BiH je priopćilo da ih sumnjiči za suzdjelovanje u ubojstvu 22 civila bošnjačke nacionalnosti na području Bijeljine, među kojima je bilo sedam maloljetnika i osam žena.

Ubijeni su, prema saopćenju Tužiteljstva BiH, u mjestu Balatun kod Bijeljine.

Među osumnjičenima, koji su uhićeni, su i osobe koje se terete da su direktno sudjelovale u egzekucijama civilnih žrtava.

Sarića je Sud Bosne i Hercegovine u dva predmeta oslobodio krivice za zločine počinjene u Sarajevu 1992. i 1995. godine za genocid u Srebrenici.

On je 2018. oslobođen optužbe da je izdao upute, ali i vršio kontrolu nad zamjenikom Ljubomirom Borovčaninom – koji je u Haškom tribunalu osuđen na 17 godina zatvora za zločine u Srebrenici – te da je pomagao članovima udruženog zločinačkog poduhvata u izvršenju genocida u kojem je ubijeno više od 7.000 i raseljeno oko 40.000 osoba.

Sarajevo, Srebrenica 

Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine je u srpnju 2019.godine objavila intervju sa Sarićem, u kojem je rekao da se zločin u Srebrenici ne smije negirati, ali je napomenuo da ne zna tko ga je počinio i zašto se dogodio er je u to vrijeme bio na terenu na području Sarajeva.

Prije optužnice za Srebrenicu, Sariću se sudilo za zločine počinjene u Sarajevu.

Sarića je Sud BiH u studenom 2014. godine pravomoćno oslobodio krivice da je, kao načelnik Stanice javne sigurnosti (SJS) Centar, nadzirao i sudjelovao u razdvajanju muškaraca koji su bili zatvoreni u Psihijatrijskoj bolnici Jagomir u Sarajevu.

"Nitko nije znao što se događa, niti je itko imao rješenje. Bez obzira što sam bio policijski namještenik ili rukovoditelj – ili kasnije, u drugoj fazi rata, zapovjednik – ja nisam mogao utjecati ni na jednu odluku, ni na jednu bitku, ni na jedan događaj. Ti si išao stihijski, ono što ti zapovijedaju i što se moralo raditi kad je rat. Grozno, ne dao Bog nikome", rekao je Sarić ranije u intervjuu za BIRN BiH.

Prema informacijama BIRN-a BiH, uhićeni se sumnjiče za 22 člana obitelji Sarajlić, Sejmenović i Malagić, među kojima i sedmero djece, koji su odvedeni iz svojih kuća u bijeljinskom naselju Bukreš, gdje su stanovali i ubijeni u zoru 25. rujna 1992. godine u selu Balatun na obali Drine na području Bijeljine.

Na groblju u Sremskoj Mitrovici 2002. godine pronađeni su posmrtni ostaci 13 tijela, ukopani pod oznakama NN.

Do 2011. pronađeno je i sahranjeno 18 stradalih, a četvero se još uvijek vode kao nestali. Prema saznanjima nadležnih službi taj zločin počinili su pripadnici specijalne jedinice MUP-a Republike Srpske, poznate pod imenom "Pahuljice".

Kopirati
Drag cursor here to close