bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
Helikopterska nesreća

Tragedija iznad Hudsona: Više detalja o pogibiji izvršnog direktora Siemensa i njegove obitelji

U padu helikoptera u rijeku Hudson poginulo šest osoba, među njima i cijela obitelj iz Španjolske – let trajao manje od 18 minuta, uzrok još nije poznat.

Policija i pripadnici vatrogasnih ronilačkih jedinica u petak su tragali za glavnim i stražnjim rotorom turističkog helikoptera koji se dan ranije raspao u zraku i srušio u rijeku Hudson između New Yorka i New Jerseyja, pri čemu je poginulo svih šest osoba u letjelici, uključujući peteročlanu obitelj iz Španjolske.

Dijelovi helikoptera poput rotora, transmisije, krova i repne konstrukcije još uvijek nisu pronađeni, potvrdila je predsjednica Nacionalnog odbora za sigurnost prometa (NTSB) Jennifer Homendy tijekom konferencije za novinare u Jersey Cityju.

Među poginulima je i pilot Seankese Johnson (36), koji je redovito na društvenim mrežama objavljivao o svojim postignućima u karijeri. U ožujku je na svom Facebook profilu objavio snimku iz helikoptera s pogledom na Manhattan i Freedom Tower. Lani je objavio da leti Blackhawk helikopterom za gašenje požara u Montani.

Stradala obitelj iz Španjolske identificirana je kao Agustin Escobar (49), izvršni direktor Siemensa, njegova supruga Mercè Camprubí Montal (39), koja je radila kao globalna menadžerica u energetskoj kompaniji, te njihova djeca Victor (4), Mercedes (8) i Agustin (10). Mercedes bi u petak proslavila deveti rođendan.

Gradonačelnik Jersey Cityja, Steven Fulop, potvrdio je da je obitelj bila na kratkom odmoru, a tijela će biti prebačena natrag u Španjolsku u suradnji s nadležnim službama.

Let je započeo oko 15 sati s heliodroma u središnjem dijelu Manhattana i trajao manje od 18 minuta. Letjelica je prvo letjela uzduž Manhattana prema sjeveru, a zatim prema jugu, u smjeru Kipa slobode.

Što je moglo uzrokovati nesreću?

Snimke pokazuju kako se dijelovi helikoptera odvajaju u zraku i padaju prema rijeci. Svjedoci su čuli glasne udarce i vidjeli kako se glavni rotor odvaja, dok je kabina s repom pala u rijeku.

Turistički let izvodila je tvrtka New York Helicopter. Vlasnik tvrtke Michael Roth izjavio je za New York Post kako je shrvan te da nema pojma što se točno dogodilo. ''Na snimci se vidi da glavni rotor nije bio na letjelici. Ovo nisam vidio za 30 godina rada, ali strojevi se kvare'', rekao je Roth.

Letjelica je identificirana kao Bell 206 LongRanger IV, proizvedena 2004. godine. FAA je otkrila da je helikopter u rujnu imao problema s transmisijom – otkriven je metal u ulju i oštećenje ležaja, što je znak istrošenosti. Helikopter je do tada imao 12.728 sati leta.

Što znamo o tvrtki New York Helicopter?

Tvrtka je proteklih godina prošla kroz bankrot i suočava se s nizom tužbi zbog dugova. Telefoni u njezinim uredima u New Yorku i New Jerseyju nisu se javljali nakon nesreće.

Koliko su ovakve nesreće česte?

Od 1977. u helikopterskim nesrećama u New Yorku poginulo je najmanje 38 osoba. U 2009. devet je ljudi stradalo u sudaru aviona i turističkog helikoptera iznad rijeke Hudson, dok je u 2018. pet osoba poginulo u padu helikoptera u East Riveru. Posljednja nesreća prije ove dogodila se 2019., kada se helikopter zabio u krov nebodera u središtu Manhattana.

Zabrinutost zbog sigurnosti letova

Zastupnici i aktivisti pozivaju na zabranu neesencijalnih letova iznad New Yorka. Senator Brad Hoylman-Sigal nazvao je ovu nesreću „najgorom noćnom morom“ i pozvao na stroža ograničenja. Gradonačelnik Eric Adams poručio je da neće donositi zaključke prije završetka istrage, ali ističe kako sigurnost mora biti prioritet.

Slučajnost ili ...
Prošlog je mjeseca tehnološki div Siemens najavio ulaganje od 285 milijuna američkih dolara u proizvodne kapacitete u Sjedinjenim Američkim Državama, uključujući izgradnju dvaju novih pogona u Kaliforniji i Teksasu. Sjedinjene Države najveće su tržište za ovu njemačku tvrtku. Nedavne investicije u američku proizvodnu infrastrukturu Siemensa, kao i planirana akvizicija softverske kompanije Altair sa sjedištem u Michiganu, čine dio ukupnog ulaganja koje premašuje 10 milijardi dolara u SAD-u. Siemens planira otvoriti dvije nove tvornice električne opreme u Fort Worthu (Teksas) i Pomoni (Kalifornija). Očekuje se da će to ulaganje stvoriti više od 900 visokokvalificiranih proizvodnih radnih mjesta. Proizvedena oprema u tim pogonima podržavat će američki komercijalni, industrijski i građevinski sektor, a bit će iskorištena i za napajanje podatkovnih centara s umjetnom inteligencijom.
comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO