Nedostatak informacija i pasivnost u razrješavanju slučaja trgovine djecom u Brčkom, mogla bi implicirati suučesništvo u prikrivanju većeg problema, odnosno uključenosti više osoba, čak i iz struktura vlasti, izjavio je na sjednici Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH Slaven Raguž.
Naveo je kako postoje informacije o pokušajima zataškavanja te pokušajima preusmjeravanja istrage.
Raguž je pitao, s obzirom na to da je u slučaju trgovine djecom u Brčkom, gdje je pronađeno 31 dijete, riječ o organiziranom kriminalu s mogućim vezama preko granica Federacije BiH, koje aktivnosti je Federalna uprava policije poduzela u cilju istrage i potencijalne umiješanosti šire mreže pojedinaca, uključujući one na teritoriju Federacije i koje su aktivnosti poduzete u koordinaciji s drugim agencijama, u cilju prevencije bilo kakvog pokušaja prikrivanja punog opsega ovog zločina.
Raguž kaže kako slučaj nalaska 31 djeteta, dokazanih žrtava trgovine ljudima upućuje na složenu kriminalnu operaciju, a ne izolirani incident.
''Ovo implicira da je vjerojatno uključeno više ljudi i struktura te da se mreža trgovine djecom proteže debelo na teritorij Federacije. U prilog tome ide činjenica da su u sve uključeni Centri za socijalni rad s područja jedinica lokalne samouprave, posebno Mostara'', rekao je Raguž.
Djeca su u kući u Brčkom pronađena 25. veljače, kad je djevojčica od 12 godina na ulici zaustavila prolaznicu. Nakon toga uhićeno je osam osoba.
V. d. glavnog tužitelja Brčko distrikta Radmilo Ivanović rekao je kako je pronađeno 31 dijete te da je utvrđen identitet za njih 19.
Što se uzrasta tiče, sedmero djece je u dobi od dvije do tri godine, šestero od četiri do šest, troje od sedam do devet i dvoje od deset do dvanaest godina, rekao je tužitelj Ivanović te dodao da su među pronađenom djecom 23 djevojčice i osam dječaka.
"Za njih 18 je poznato mjesto rođenja: šestero je rođeno u Italiji, u Hrvatskoj je rođeno njih petero, jedno u Rijeci, u Barceloni je rođeno dvoje djece, jedno u Francuskoj, u Nici, a u BiH je rođeno dvoje djece", rekao je Ivanović.
Mjesto prebivališta utvrđeno je za 14 djece. Njih šestero prijavljeno je u Mostaru, troje u Zagrebu, dvoje u Tuzli, dvoje u Brčkom i jedno dijete u Rijeci.
Brčanska policija uzela je briseve za DNK analizu od sve djece, kojih je ukupno 31, pronađene u kući u brčanskom naselju Ivici, izjavio je danas v.d. glavnog tužitelja Tužiteljstva Brčko distrikta Radmilo Ivanović.
"DNK analiza potvrdit će tko su biološki roditelji djece i na taj način ćemo točno utvrditi roditeljstvo za neke od njih. Tužiteljstvo je blagovremeno poduzelo aktivnosti kod Centra za forenziku u Istočnom Sarajevu, gdje je dogovoreno da se intenzivno radi na ovom predmetu s obzirom na njegovu osjetljivost", rekao je Ivanović na konferenciji za novinare.
Naveo je kako je policija prošlog tjedna odnijela sve briseve i da se već rade DNK analize.
Što se tiče istrage po pitanju sumnji na trgovinu djecom, Ivanović je napomenuo da je riječ o veoma kompleksnim istražnim radnjama i da Tužiteljstvo još nije dobilo povratne informacije, odnosno dokaze.
"Ti dokazi, prije svega, zavise od aktivnosti Interpola, Europola i suradnje sa susjednim i drugim zemljama iz kojih djeca potiču", rekao je Ivanović.
Podsjetio je kako je ženi čiji su inicijali Z.Đ. (72) i njenom sinu A.Đ. (38), u čijoj kući su djeca pronađena i koji su osumnjičeni za krivično djelo zapuštanje ili zlostavljanje djeteta, produžen pritvor za još dva mjeseca i da će do isteka tog roka, 25. svibnja, Tužiteljstvo prikupiti dovoljno dokaza da podigne optužnicu.
Govoreći o djeci koja su zbrinuta u jednom prigradskom hotelu u Brčkom, Ivanović je naveo da je ranije prva grupa od osmoro djece već razmještena u sigurne kuće širom BiH.
"Jedna grupa djece i danas će biti upućena u sigurne kuće, a slanje posljednje grupe planirano je za 8. travnja, nakon čega više nijedno dijete neće biti smješteno u Brčkom. Siguran sam da će u sigurnim kućama imati bolju socijalnu i psihološku podršku, što je važno za psihofizički razvoj djeteta", zaključio je Ivanović.