bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Nestale banjalučke bebe

Godinu dana kasnije nadležni i dalje ne znaju gdje je Sara

Okružno javno tužiteljstvo Banja Luka tijekom godinu dana ispitalo je 40 svjedoka, naložilo vještačenje uzoraka obdukcije te prikupilo i pregledalo oko tisuću stranica dokumenata.
02.04.2025. u 08:29
text

Okružno javno tužiteljstvo Banja Luka tijekom godinu dana ispitalo je 40 svjedoka, naložilo vještačenje uzoraka obdukcije te prikupilo i pregledalo oko tisuću stranica dokumenata. Odgovora na pitanje gdje je Sara još uvijek nema.

Prije godinu dana Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) objavio je dokumentarac "Gdje je Sara?" o nestalim banjolučkim bebama majki Aleksandre Blagojević i Nataše Stijak koje su se porodile u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske (UKCRS) 2018. godine.

I dalje bez odgovora

Nakon objave dokumentarca 1. travnja 2024. godine, Okružno javno tužiteljstvo Banja Luka po službenoj je dužnosti formiralo predmet. U godinu dana tužiteljstvo je ispitalo 40 svjedoka, naložilo vještačenje uzoraka obdukcije te prikupilo i pregledalo oko tisuću stranica dokumentacije. Međutim, odgovora na pitanje gdje su bebe i tko je odgovoran za njihov nestanak – još uvijek nema.

Tužiteljstvo je utvrdilo da je UKCRS nakon smrti izvršio obdukciju bebe Sare te da posjeduje parafinske kalupe s uzorcima organa i tkiva izuzetih tijekom obdukcije. Tužiteljstvo je zatražilo DNK vještačenje, a kalupi su uspoređeni s brisom majke Aleksandre Blagojević.

Vještačenje je pokazalo da uzorci tkiva pripadaju Sari, rekla je novinarima CIN-a Blagojević.

"U redu, znači po tome ispada da je moje dijete umrlo i da je negdje pokopano. Znači, dijete je umrlo? Kaže, da! Pa, rekoh, dobro gdje je?" Odgovor nije dobila. I dalje bez odgovora.

Vještačenje još traje

Tijekom godinu dana Tužiteljstvo je izuzelo medicinsku dokumentaciju iz UKCRS-a i Doma zdravlja Banja Luka. Iz JP "Gradsko groblje" Banja Luka izuzete su matične knjige pokopanih i mrtvačnice te dokumentacija koju Groblje posjeduje o preuzimanju preminule djece, smještaju u mrtvačnicu i njihovom pokopu.

Od Zavoda za sudsku medicinu RS-a Tužiteljstvo je pribavilo dokumentaciju o izvršenim ekshumacijama i DNK vještačenjima.

Uz majke i njihove obitelji, ispitani su svi liječnici i medicinsko osoblje UKCRS-a koji su na bilo koji način sudjelovali u ovom slučaju, kao i rukovodstvo "Gradskog groblja", bivši i sadašnji direktori ustanove te radnici koji su preuzimali preminulu djecu iz UKCRS-a, smještali ih u mrtvačnicu, pripremali tijela za pokop i obavljali ukop.

Postupajući tužitelj izdao je nalog za medicinsko vještačenje medicinske dokumentacije kako bi se utvrdilo je li bilo propusta u vođenju trudnoće, porodu i liječenju majke Aleksandre Blagojević i bebe Sare te majke Nataše Stijak i njezine bebe.

Tužiteljstvo je za CIN izjavilo da vještačenje još nije završeno. Ovo nije prvi put da Tužiteljstvo provjerava ovaj slučaj. Sarini roditelji Aleksandra Blagojević i Miloš Kuprešanin sve su prijavili još 2019. godine, nakon čega je formiran predmet.

"Nije bilo propusta"

No, u listopadu 2021. tadašnja tužiteljica Zorica Baroš donijela je Naredbu o neprovođenju istrage temeljem mišljenja dvojice vještaka koji su zaključili da u postupanjima medicinskog osoblja nije bilo propusta.

Tužiteljstvo tada nije istraživalo gdje je Sara pokopana, iako su roditelji to naveli u službenim izjavama.

Izrevoltirani postupanjem Tužiteljstva, Aleksandra i Miloš sami su proveli ekshumaciju koja je pokazala da Sara nije pokopana u grobu s njezinim imenom. Iz "Gradskog groblja" su izjavili da je došlo do zamjene grobova te da je Sara najvjerojatnije pokopana u grobu pokraj, ali da je za novu ekshumaciju potrebna suglasnost druge majke.

Tada se Aleksandra obratila CIN-u. Tijekom istraživanja, novinari su stupili u kontakt s Natašom Stijak, majkom djeteta koje je trebalo biti pokopano u tom grobu, koja je dala suglasnost za ekshumaciju.

Rezultati DNK analize otkrili su da u spornim grobovima nije pokopana ni Sara ni beba Nataše Stijak. U kratkom vremenu dokumentarac "Gdje je Sara?" na YouTube kanalu CIN-a prikupio je gotovo 900 tisuća pregleda, a svjedočenja Aleksandre i Nataše izazvala su veliku uznemirenost javnosti. Pokrenuta je i rasprava u Narodnoj skupštini RS-a (NSRS) gdje su neki zastupnici zatražili odgovore od predstavnika vlasti.

"Znači, nešto se veliko krije"

Zastupnik Đorđe Vučinić rekao je novinarima da ga je dokumentarac duboko potresao te da je već na sljedećoj sjednici NSRS-a upitao entitetskog premijera Radovana Viškovića o slučaju nestale bebe Sare.

"Nisam mogao vjerovati da se takve stvari događaju u našoj državi", rekao je Vučinić.

"Iz medija sam mogao pratiti isto kao i Vi. (...) Mogu samo reći: puna podrška će biti ako se itko obrati Vladi, bilo iz Tužiteljstva, bilo iz obitelji. Ako nešto trebamo dati u tom procesu, (...) stojimo na raspolaganju", odgovorio je tada premijer Višković.

Višković je pozvao nadležne institucije da rasvijetle slučaj i javno izrazio spremnost da primi roditelje na sastanak. Mjeseci su prolazili, ali poziv roditeljima nije stizao.

"Znači, nešto se veliko krije", rekao je Milan Savanović, zastupnik u NSRS-u.

On je krajem studenog prošle godine na sjednici ponovno pitao premijera Viškovića zašto nije pozvao roditelje nestalih beba na sastanak kao što je obećao. Nekoliko dana kasnije Aleksandra i Miloš dobili su poziv za dugo očekivani sastanak. Premijer im je obećao financijsku potporu za osnivanje udruge za podršku roditeljima nestale djece.

Savanović ne vjeruje u iskrenost nadležnih institucija: "Naravno da ne vjerujem! Vidim da je to jedno zamotano kolo. (...) Sve se svodi na istu priču: vrti se u krug. Nema odgovornih, zato se i razvlači (...) da ljudi izgube interes."

"Nije Sara nestala Aleksandri i Milošu! Sara je nestala meni, tebi, Mirku, Slavku, Adnanu, Goranu, Peri, Đuri, razumiješ me? Jer, to se događa našoj djeci", zaključio je on.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO