Na društvenim mrežama pojavio se videozapis na kojem je vidljivo brutalno premlaćivanje četrnaestogodišnjeg dječaka, uz snimanje i poticanje nasilja od strane njegovih vršnjaka.
Incident se dogodio u neposrednoj blizini Osnovne škole Memići u Kalesiji, a Ministarstvo unutarnjih poslova Tuzlanskog kantona (MUP TK) poduzelo je zakonom propisane mjere.
Tijekom ožujka, Ministarstvo obrazovanja TK u suradnji s Pedagoškim zavodom provelo je kampanju "Stop nasilju", čiji je glavni cilj bio prevencija međuvršnjačkog nasilja. U sklopu kampanje održano je više od 1700 edukativnih aktivnosti za oko 30.000 učenika i gotovo 700 obrazovnih djelatnika.
No, unatoč obuhvatnim naporima, nasilje se dogodilo izvan školskog dvorišta, ali prema riječima Elmira Tukića iz Ministarstva obrazovanja TK, to ne isključuje odgovornost škole.
On ističe da je snimanje nasilja jednako ozbiljno kao i samo počinjenje nasilja, te da je škola trebala prepoznati rizične skupine učenika i raditi s njima kroz praćenje i edukaciju, prenosi Raport.ba.
Sličan stav iznijela je i Suada Selimović iz Ministarstva za rad i socijalnu politiku TK, istaknuvši da sustav ne prepoznaje potrebu za razvojem socijalnog rada unutar škola.
Prema njezinim riječima, Centar za socijalni rad reagira tek kada roditelji odbijaju suradnju, no ključno pitanje ostaje: je li škola na vrijeme prepoznala da nešto nije u redu?
Upozorava se i na to da, unatoč inicijativi neformalne skupine zastupnica iz Skupštine TK iz 2023. godine za zapošljavanje socijalnih pedagoga i psihologa u školama, ta mjera još nije provedena.
Zastupnica Lejla Ćebić Đerzić navodi da je nakon pucnjave u školi u Lukavcu uočena potreba za takvim kadrom, no konkretnih koraka još nema. Škole, kako kaže, zatvaraju oči pred problemima, a s njima i ministarstvo.
Ministarstvo obrazovanja TK je u odgovoru na poslaničko pitanje navelo da škole "prema pedagoškim standardima mogu zaposliti socijalnog radnika ili sociologa", ali do sada se to nije dogodilo.