
Bosanskohercegovačke institucije završile su odgovore na dodatnih 655 pitanja iz Upitnika Europske komisije koji su utvrđeni i usuglašeni u tijelima Mehanizma koordinacije, a te odgovore Vijeće ministara na jučerašnjoj izvanrednoj telefonskoj sjednici jednoglasno je usvojilo.
Dodatna pitanja zatražila je Europska komisija kao pojašnjenje odgovora na 3.242 pitanja iz Upitnika, a tu su sadržani podaci o BiH na osnovu kojih bi europske institucije trebale dati mišljenje o dodjeli kandidatskog statusa BiH za članstvo u Euopskoj uniji.
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić potvrdio je danas novinarima u Sarajevu da će ti odgovori biti proslijeđeni u Bruxelles, čime je BiH ispunila sve uvjete koje su bili potrebni za dobivanje kandidatskog statusa za članstvo u EU.
Ukupno je odgovoreno na 3.897 pitanja, a svi odgovori sadržani su na 23.000 stranica, na njih je odgovaralo 1.500 državnih službenika koji su bili podijeljeni u 35 grupa.
Zvizdić je izrazio nadu da će napori BiH u Bruxellesu biti prepoznati, a samim tim i dodijeliti BiH kandidatski status, ocjenjujući da će se nakon toga "BiH nepovratno staviti na tračnice koje će je odvesti k punopravnom članstvu u EU".
''Da je bilo dovoljno političke volje ovaj posao se mogao završiti i ranije, ali ona je nedostajala i u prvoj i u drugoj fazi odgovaranja odnosno i tijekom odgovaranja na prvih 3.242. pitanja kao i na dodatnih 655 pitanja'', kazao je Zvizdić.
Europska komisija je BiH dostavila 655 dodatnih pitanja što predstavlja 20 posto pitanja iz Upitnika dostavljenog u prosincu 2016. godine, a sličan omjer dodatnih i pitanja u Upitniku imale su i države u regiji.
Podsjetimo, glasnogovornica Europske komisije Maja Kocijančič ranije je za medije rekla da zbog neodgovornosti bh. vlasti nitko pa ni Europska komisija ne može reći kada će Bosna i Hercegovina dobiti kandidatski status.
"Europska komisija se nada što skorijem prijemu odgovora na naša dodatna pitanja od vlasti Bosne i Hercegovine za pripremu Mišljenja na aplikaciju Bosne i Hercegovine za članstvo u Europskoj uniji. U ovom trenutku bez da smo vidjeli i analizirali sadržaj odgovora Bosne i Hercegovine na naša dodatna pitanja ne želimo spekulirati o konkretnom datumu objave Mišljenja", rekla je.
Ranije je u izjavi za N1 i eurozastupnik Jozo Radoš kazao kako Bosna i Hercegovina ne može uskoro očekivati kandidatski status od Unije, ali da se isto tako ne treba nadati ni posebno povlaštenom statusu. Veliku prepreku narednim koracima Bosne i Hercegovine mogla bi predstavljati činjenica da se za dodjelu kandidatskog statusa traži jednoglasna odluka Europskog vijeća odnosno svih šefova država i vlada 27 zemalja članica. Visoki predstavnik u BiH, Valentin Inzko kazao je ranije kako se on zalaže za model "rani kandidatski status, kasno članstvo u EU", što bi značilo da bi put Bosne i Hercegovine prema punopravnom članstvu u Uniji bio dodatno usporen.
No unatoč porukama iz Europske komisije, predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i potpredsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Denis Zvizdić smatra da je BiH spremna postati kandidat za Europsku uniju i izrazio je očekivanje da će u tijeku 2019. dobiti kandidatski status, jer BiH nema nijedan drugi uvjet.
Najviše dodatnih pitanja, njih 106, odnosi se na politički kriterij, dok je u ekonomskom kriteriju Europska komisija postavila 33 dodatna pitanja.
Slijede ih poglavlje 19. Socijalna politika i zapošljavanje (43), poglavlje 14. Transportna politika (38), te poglavlje 24. Pravda, sloboda i sigurnost (36). Uz ta pitanja Europska komisija dostavila je dodatna pitanja i za ostalih 30 poglavlja pravne stečevine EU.