Zbog potrebe za istinitim izvještavanjem javnosti Mostara i sprječavanja netočnih i neistinitih konstrukcija i navoda koje mogu prouzrokovati paniku i štetu za stanovništvo informiramo da JP Vodovod Mostar po Ugovoru sa Zavodom za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine u skladu sa Pravilnicima vrši redovni monitoring-analizu vode i o tome izvještava javnost, stoji u priopćenju Vodovoda Mostar.
Laboratorije koje provode praćenje moraju biti akreditirane prema normi BAS EN ISO/IEC 17025, a analiza vode vrši se u skladu sa odredbama Pravilnika o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće (Službeni glasnik BiH”, br. 40/10, 43/10, 30/12 i 62/17) u sklopu rada JP Vodovod Mostar na 5 lokacija i to : Zgrada Vodovoda, vodoizvorište Bošnjaci, vodoizvorište Salakovac, vodoizvorište Blagaj, privatna kuća Vrapčići. Monitoring se vrši svakog tjedna, te se bilo kakve anomalije u ispravnosti vode evidentiraju u roku 12 sati od uzimanja uzorka i u skladu s tim JP Vodovod Mostar izdaje upozorenja za stanovništvo.
Dakle, ispitivanja se vrše u skladu s Pravilnicima koje propisuje Zavod za javno zdravstvo FBiH koji je jedina mjerodavna institucija za za ovaj monitoring i brigu o javnom zdravlju građana.
Sve Pravilnike potpisuju za to stručne i ovlaštene osobe kao što su voditelj Službe za laboratorijska ispitivanja OJ Mostar i voditelj odjela mikrobioloških ispitivanja hrane, vode i predmeta opće upotrebe kao i pomoćnica direktora za zdravstvenu ekologiju i voditeljica sektora zdravstvene ekologije, stoji u priopćenju vodovoda Mostar.
Važno je napomenuti i da je u listopadu 2023. provedeno istraživanje i Omladinski klub ''Novi val'' predstavio je rezultate sveobuhvatnog istraživanja kvalitete vode na teritoriji Grada Mostara, koji pokazuju da voda iz mostarskog gradskog vodovoda ispunjava parametre kvaliteta vode za piće.
Analize vode sprovedene su na osam različitih lokacija na području Mostara, a radio ih je Zavod za javno zdravstvo KS.
Interpretaciju i analizu rezultata koje je obavila profesorica Lejla Riđanović, istaknuta stručnjakinja za ekologiju i zaštitu okoliša, pokazale su zadovoljavajući kvalitete vode na mikrobiološkom i fizičko-kemijskom nivou, kao i temeljno istraživanje prisustva teških metala, priopćeno je tada iz ovog projekta nezavisnog monitoringa, stoji u priopćenju Vodovoda Mostar.
Od posebnog interesa u ovoj studiji bili su rezultati analiza teških metala, aluminij, arsen, kadmij, nikl, olovo i živa. U svim uzorcima nivoi ovih metala bili su daleko ispod graničnih vrijednosti prema važećem pravilniku.
Profesorica Riđanović naglasila je da ovi rezultati pokazuju dobro stanje vodovodnog sistema, kao i ispravan tretman vode.
''Ovo istraživanje predstavlja važan korak u razumijevanju kvalitete vode koju konzumiramo. Visoku kvalitetu vode za piće ima ključni utjecaj na naše zdravlje i blagostanje i mi smo zadovoljni što rezultati ukazuju na higijensko zdravstvenu ispravnost vode za piće'', kazala je profesorica Riđanović.
''Grad Mostar nema postrojenja teške industrije, te spada u red prirodnih okruženja koja su povlaštena s čistom vodom, zemljom i zrakom, još jednom obavještavamo stanovništvo da se voda u Mostaru ispravno tretira i zdravstveno je u potpunosti odgovarajuća za piće'', kazali su u priopćenju iz Vodovoda.