Predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić izjavila je kako tvrdnje dužnosnika Republike Srpske o povijesno niskoj zaduženosti nisu utemeljene ako se podaci usporede sa zemljama u okruženju ili drugim entitetom u BiH, piše Raport.ba.
''Možda smo na povijesnom minimumu kada se usporedimo sami sa sobom kroz godine, ali to nije slučaj kada se usporedimo s drugima. Najtočnije je uspoređivati se s onima koji su nam slični'', poručila je Trivić u priopćenju.
Prema službenim podacima, javni dug Republike Srpske na kraju trećeg kvartala 2024. godine iznosio je 6,5 milijardi KM, dok je u Federaciji BiH bio oko 6,4 milijarde. Iako su iznosi gotovo jednaki, BDP u Federaciji iznosi 34,4 milijarde KM, dok je u RS-u 17,1 milijarda, što znači da zaduženost RS-a doseže 38%, naspram 18,6% u Federaciji.
Trivić ističe i usporedbu s Bugarskom, zemljom kojoj je, prema njezinim ranijim analizama, RS najsličnija po makroekonomskim parametrima. U Bugarskoj javni dug iznosi 23,7% BDP-a.
''Federacija 18,6%, Bugarska 23,7%, Republika Srpska 38%. Bravo za Vladu RS'', izjavila je Trivić, naglašavajući da se uz postojeće stanje duga ne smije zanemariti još važniji problem – dinamika otplate.
''U 2024. godini otplata duga iznosi oko milijardu KM, dok nas 2025. očekuje 1,6 milijardi KM. Zato se iz godine u godinu vodi panika – tko će pomoći da se dug vrati, a da se istovremeno ne ugroze ostali budžetski korisnici'', pojasnila je.
Trivić ističe kako odgovornost leži isključivo na vlastima Republike Srpske, a ne na onima koji javno iznose brojke.
''Pitam Radovana Viškovića – što u ovim podacima nije točno? Milorad Dodik me naziva učiteljicom u pogrdnom tonu, zaboravljajući da je poziv učitelja jedan od najčasnijih. Ja sam redovna profesorica na sveučilištu, ali njegovim riječima on govori sve o sebi, a ništa o meni'', dodala je Trivić.
Zaključuje kako je Republici Srpskoj nužan ''reset'' – potpuni diskontinuitet s trenutnom ekonomskom politikom i društveno-politički preokret, kako bi se omogućio novi ekonomski zamah.
U tom smislu, najavila je kako će u narednom razdoblju pozvati sve one koji dijele zabrinutost za budućnost Republike Srpske da se okupe i postignu novi dogovor za njezin ekonomski preporod.