bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
Loš položaj Roma

Prutače su geto- ulaganje u geto ne može biti inkluzivno

Na području Brčko distrikta djeluje šest kolektivnih centara, a humanitarno naselje Prutače posebno je zabrinjavajuće, kako za lokalne vlasti, tako i za međunarodne organizacije.
21.03.2025. u 21:38
text

Položaj romske populacije u Bosni i Hercegovini i dalje je alarmantan. Romska zajednica svakodnevno se suočava s diskriminacijom, siromaštvom i društvenom isključenošću, a posebno su ranjivi kada je riječ o nasilju, zlostavljanju i trgovini ljudima. Loši uvjeti stanovanja dodatno pogoršavaju njihovu svakodnevicu, a kolektivni centri u zemlji često su sinonim za zapuštenost i nehumanost.

Na području Brčko distrikta djeluje šest kolektivnih centara, a humanitarno naselje Prutače posebno je zabrinjavajuće, kako za lokalne vlasti, tako i za međunarodne organizacije. U naselju pretežno žive Romi, koji u dotrajalim objektima bez osnovnih uvjeta pokušavaju voditi dostojanstven život, prenosi Federalna.ba.

Zatvaranje Prutača – korak ka dostojanstvu

Unatoč teškoj situaciji, pokrenuti su prvi koraci ka promjeni. Kroz projekt CEB II, u Brčkom je započela izgradnja dvije stambene zgrade sa po 30 stanova, namijenjenih za preseljenje korisnika iz Prutača. Završetak radova očekuje se do kraja ove godine, a useljenje u nove stanove predviđeno je za 2026. godinu.

Ipak, romski aktivisti upozoravaju da preseljenje samo po sebi nije dovoljno.

"To nije rješenje ako ih opet grupiramo. To postaje geto. Inkluzija znači rasporediti ih u različite mjesne zajednice, gdje će moći ostvariti kontakt i suživot s ostatkom društva", ističe Asmir Husić, romski aktivist.

"To nisu uvjeti za djecu", poručuje Esmeralda Talić, govoreći o svakodnevici u Prutačama, gdje obitelji preživljavaju u nehigijenskim, nesigurnim i neadekvatnim objektima.

Institucije moraju više

Projekt vodi Odjeljenje za raseljene osobe, izbjeglice i stambena pitanja, uz podršku Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH. No, kako kaže Kemo Sarač, pomoćnik ministra, stanje s pravima Roma još je daleko od zadovoljavajućeg.

"To ne govorimo samo mi, već i međunarodne organizacije koje prate implementaciju dokumenata o pravima Roma. Zajednički rad svih razina vlasti ključan je za dugoročne promjene", naglašava Sarač.

Romi su najbrojnija nacionalna manjina u BiH, ali i Europi. Pitanje njihove integracije ključno je ne samo zbog ljudskih prava, već i zbog europskog puta BiH. Bez uključivog društva, bez ravnopravnih uvjeta za sve građane, europske integracije ostaju samo slovo na papiru.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO