Obilne padaline posljednjih dana izazvale su značajan porast vodostaja rijeka širom Bosne i Hercegovine, a najteže pogođeni su sjeverni i sjeverozapadni dijelovi zemlje.
U nekim gradovima već su proglašene prirodne nepogode, a uvedene su izvanredne mjere obrane od poplava.
Prijedor i Sanski Most najugroženiji
Situacija je posebno alarmantna u Prijedoru, Sanskom Mostu i okolnim naseljima. U Prijedoru je zaplavljeno oko 600 objekata, no, prema riječima Borisa Trninića, vršitelja dužnosti direktora Republičke uprave civilne zaštite, nitko nije životno ugrožen.
Timovi civilne zaštite koriste čamce kako bi pomogli u evakuaciji stanovništva u područjima koja su pod vodom. Uskoro se očekuje slanje pumpi visokog kapaciteta na područja sa problemima u kanalizaciji i podrumima, prenose Nezavisne novine.
Vodostaj rijeke Sane na području općine Sanski Most u 17 sati iznosio je 410 cm i nastavlja opadati brzinom od dva do tri centimetra po satu. Situacija se postepeno stabilizira, a podzemne vode se povlače. U najugroženijim dijelovima angažirane su ekipe s pumpama koje izbacuju zaostalu vodu.
Iako se očekuju padavine slabijeg intenziteta, dalji razvoj situacije zavisit će od vremenskih prilika. Svi lokalni putevi su sada prohodni, osim puta Sanski Most – Prijedor, koji je i dalje pod vodom i zatvoren za promet.
"Na snazi ostaje upozorenje građanima da vodu iz gradskog vodovoda prokuhavaju prije upotrebe, dok se lokalni izvori ne preporučuju za konzumaciju. Prema preliminarnim procjenama, poplave su ugrozile oko 200 domaćinstava, ali točne informacije o šteti biće poznate nakon detaljnog popisa", navode iz Civilne zaštite Općine Sanski Most.
Izvanredno stanje ostat će na snazi dok se vodostaj Sane ne spusti ispod kritičnog nivoa od 380 cm. Nadležne službe nastavljaju pratiti situaciju i poduzimati sve potrebne mjere kako bi se rizici sveli na minimum.
U Gradišci su također zatraženi tehnički resursi kao što su pumpi, isušivači i gumene čizme kako bi se pomoglo u sanaciji situacije.
Trninić je izjavio da su svi vodotoci osim rijeke Save u opadanju, te se očekuje da će u naredna dva dana doći do potpune stabilizacije.
Problemi u Banja Luci
U Banja Luci su usljed obilnih padavina zabilježene pojave klizišta i odrona, posebice u mjesnim zajednicama Karanovac, Rekavice, Srpske Toplice i Lauš. Gradskim vlastima je pozvano na dodatni oprez u prometu, jer se u narednim danima očekuju i novi odroni.
Izvanredna situacija u Kozarskoj Dubici
U Kozarskoj Dubici vodostaj rijeke Une naglo raste, te je poplavljeno 50 kuća. Lokalni stožer Civilne zaštite proglasio je izvanrednu situaciju, a stanovnici su izvijestili da je Una izašla iz svog korita i da razina vode nastavlja rasti.
Potopljeni automobili i kuće
Najteže pogođeni su naselja Gomjenica i Tukovi u Prijedoru, gdje su slike poplava postale apokaliptične.
Potopljeni su automobili i kuće, a gradonačelnik Slobodan Javor izjavio je da su ovo jedne od najvećih poplava u povijesti grada. Iako su oštećenja velika, najvažnije je da nema ljudskih žrtava i da stanovništvo nije u životnoj opasnosti.