Polaganjem cvijeća i odavanjem počasti na Mostu Suade i Olge obilježena je 33. godišnjica od početka opsade Sarajeva, najduže opsade glavnog grada u modernoj povijesti ratovanja, javlja Anadolu.
Gradonačelnik Sarajeva Predrag Puharić rekao je da se obilježavanjem Dana opsade Sarajeva, 5. travnja, njeguje kultura sjećanja. Podsjetio je da su Suada Dilberović i Olga Sučić, ubijene na današnji dan 1992. na mostu u centru Sarajeva, bile prve civilne žrtve opsade.
"Ovo je nešto što nikada ne smijemo zaboraviti, te žrtve nikada ne smiju prestati biti važne. Istina o tome šta se desilo Sarajevu i Bosni i Hercegovini nikada ne smije biti zaboravljena, ne smiju se dopustiti različite interpretacije", poručio je Puharić.
Opsada Sarajeva bila je jedna od najdužih opsada u povijesti modernog ratovanja i najduža opsada jednog glavnog grada ikada.
Na današnji dan, građani Sarajeva prisjećaju se 33. godišnjice svakodnevnih patnji i stradanja.
Opsada Sarajeva je trajala ukupno 44 mjeseca ili 1.425 dana, od 5. travnja 1992. do 29. veljače 1996. godine, što je tri puta duže od opsade Staljingrada u Drugom svjetskom ratu.
U prosjeku je 329 projektila ispaljivano na Sarajevo dnevno, dok je sveukupno ispaljeno oko 50.000 tona artiljerijskih projektila na grad. Ove brojke same po sebi pokazuju svu strahotu ratnih razaranja u Sarajevu tijekom opsade.
Tijekom opsade poginuo je 11.541 građanin Sarajeva, među njima 1.601 dijete.
Zbog teroriziranja civila tijekom opsade Sarajeva u periodu 1992-1995, između ostalih, Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove na kazne doživotnog zatvora osudilo je ratnog komandanta Vojske Republike Srpske Ratka Mladića i ratnog predsjednika Republike Srpske Radovana Karadžića.
Na doživotnu kaznu zatvora za držanje u opsadi Sarajeva Haški tribunal osudio je komandanta Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS-a Stanislava Galića, a osuđeni su Dragomir Milošević i Momčilo Perišić, takođe visoki oficiri VRS-a.