Na današnji dan prije 33 godine, 10. travnja 1992., nakon sedmodnevne herojske borbe, pao je Kupres.
U spomen na 160 poginulih i nestalih hrvatskih branitelja na Kupreškoj visoravni, jutros je iz Tomislavgrada startala 5. memorijalna utrka "Heroji ne umiru".
Bitka za Kupres bila je jedna od prvih velikih bitaka u ratu u Bosni i Hercegovini te je imala veliki strateški značaj za srpske planove okupacije šireg područja Bosne i Hercegovine i dijelova Hrvatske.
Upravo je prostor između Kupresa i Livna bio ključan jer je predstavljao stratešku vršnu točku između bojišta dviju država.
Napad na Kupres započeo je 3. travnja 1992., kada su snage Jugoslavenske narodne armije (JNA), pojačane srpskim paravojnim postrojbama, pokrenule sveobuhvatan napad s više od 6.000 vojnika, podržanih s 3 do 4 topnička i minobacačka divizijuna, oklopnim bataljunom i zračnim snagama.
Hrvatski branitelji, njih oko 2.500, suočili su se s nadmoćnim neprijateljem braneći Kupres s ograničenim naoružanjem – pretežno pješačkim naoružanjem, ručnim raketnim bacačima i minobacačima.
Nakon sedam dana žestokih borbi, 10. travnja 1992. Kupres je pao u neprijateljske ruke, ostavljajući iza sebe teške gubitke i duboku tugu, ali i neizbrisivu hrabrost i žrtvu hrvatskih branitelja.
U znak sjećanja, danas je iz Tomislavgrada krenula memorijalna i maratonska utrka "Heroji ne umiru", u duljini od oko 40 kilometara, koja završava u Kupresu.
Utrku su zajednički organizirali Atletski klub "Puls" iz Tomislavgrada, udruge maratonaca "Heroji ne umiru" iz Županije Središnje Bosne i Sisačko-moslavačke županije, te općine Tomislavgrad i Kupres, uz podršku Uprave za pitanja branitelja i stradalnika Domovinskog rata HVO-a Hercegbosanske županije.