Preko zapadnog Balkana istočnom rutom je u EU od 2015. do danas ušlo gotovo milijun ilegalnih migranata, pokazuju podaci koje je objavila Europska komisija, prenijele su Nezavisne novine.
Prema tim podacima, ovaj broj predstavlja 90 posto svih migranata koji su ušli u EU iz svih smjerova.
Najviše ih je u EU došlo 2015. godine, koja je inače bila godina s daleko najvećim brojem migranata koji su ušli u EU. Gotovo 900.000 je u EU došlo s našeg područja, dok su oko 153.000 u EU ušle iz svih ostalih smjerova.
Sljedeće godine u EU je ušlo sa zapadnog Balkana nešto manje od 200.000 migranata, a narednih godina brojevi su znatno opali. Prošle godine, kako je naglašeno, iako je najviše migranata došlo preko naše regije, predstavljali su otprilike trećinu ukupnog broja.
Inače, kako je banjalučkim novinama rekao jedan pripadnik Granične policije BiH koji nije želio govoriti pod punim imenom jer nema ovlaštenje da daje izjave, iako je broj migranata znatno opao, povećao se broj krivičnih djela koja dio migranata čini krećući se preko teritorije BiH. Objašnjava da se radi uglavnom o nasilju i razbojništvu prema drugim migrantima, kada uzimaju novac i druge vrijednosti, ili im organiziraju domaće vodiče koji im trebaju pomoći da se prebace s jednog na drugi dio teritorije BiH.
"Sve se češće dešava da migranti otmu ili zarobe druge migrante, a onda zovu porodice i od njih traže da im uplate novac za otkupninu", rekao je.
Kako ističe, obično se radi o sumama od nekoliko tisuća eura, koje obitelji uglavnom plate. Nekad se obitelji obrate domaćim vlastima i od pripadnika Granične policije traže da odu na teren, što oni, kako nam je ispričao sugovornik Nezavisnih novina, urade kada god je teren pristupačan i imaju patrole.
U Europskoj komisiji kažu da poduzimaju niz mjera za rješavanje migrantske situacije na zapadnobalkanskoj ruti.
Dodaju da se najveći dio podrške odvija kroz Instrumente za pretpristupnu pomoć (IPA) kojim EU podržava reforme u regiji proširenja uz financijsku i tehničku pomoć.
"Migracijski izazovi na zapadnom Balkanu rješavaju se uz podršku IPA III fondova, osmišljenih za razdoblje 2021-2027. Između 2021. i 2022. godine EU je podržala aktivnosti vezane za migraciju u regiji u okviru IPA III, u ukupnoj vrijednosti od 201,7 milijuna eura. Ovo uključuje programe osmišljene da ojačaju kapacitete upravljanja migracijama u regiji i kapacitete upravljanja granicom", rekli su u Europskoj komisiji, prenose Nezavisne novine.