Na SP u Glasgowu

VIDEO I Femke Bol srušila vlastiti svjetski rekord na 400 metara

Bol je osvojila zlato na 400 m prepone i štafeti 4x400 m na Svjetskom prvenstvu na otvorenom prošle godine u Budimpešti.
Sport / Ostali sportovi | 03. 03. 2024. u 00:59 Bljesak.info

Nizozemka Femke Bol obilježila je drugi dan Svjetskog dvoranskog prvenstva u atletici. Atletičarka koja dominira na 400 metara posljednjih godina, je ponovo postavila svjetski rekord. Prije samo 14 dana na nacionalnom prvenstvu u Apeldoornu postavila vrijeme 49.24, dok je ovaj put svoj prvi dvoranski svjetski naslov osigurala u vremenu 49.17.

U finalu je Femke Bol pobijedila svoju sunarodnjakinju i prijateljicu Lieke Klaver (50.16) i Amerikanku Alexis Holmes (50.24).

Blizu svjetskog rekorda je bio Amerikanac Grant Holloway. Atletičar koji je neporažen već deset godina na 60 metara s preponama. Svjetski rekorder u disciplini prešao je za 7.29 sekundi, samo dvije stotinke sporije od svjetskog rekorda, ispred Talijana Lorenza Simonella (7.43) i Francuza Justa Kwaou-Matheya (7.47).

Vrlo dramatično je bilo u skoku u dalj. Grk Miltiadis Tentoglou je obranio naslov svjetskog prvaka. Aktualni olimpijski pobjednik i svjetski prvak na otvorenom do novog je zlata stigao nakon dramatične borbe.

On i mladi, 19-godišnji Talijan Mattia Furlani skočili su 8.22 metara u prvoj seriji, a to su i ostala dva najduža skoka natjecanja pa je Tentoglou osvojio zlato zahvaljujući boljem drugom skoku. Njegov je iznosio 8.19 metara, a Furlanijev 8,10 metara.

Broncu je sa 8,21m, odnosno samo centimetar kraćim skokom od Tentogloua i Furlanija, osvojio Jamajčanin Carey McLeod.

Britanski atletičar Josh Kerr osvojio je zlatnu medalju u utrci na 3000 metara utrku je završio za sedam minuta i 42.98 sekundi. Srebrnu medalju osvojio je Amerikanac Jared Nuguse (7:43.59), dok se na posljednju stepenicu postolja popeo Etiopljanin Selemon Barega (7:43.64).

U ženskoj konkurenciji u ovoj disciplini slavila je Amerikanka Elle Saint-Pierre koja je kroz cilj prošla za 8:20.87 minuta. Srebrna je bila Etiopljanka Gudaf Tsegaj (8:21.13), dok je bronca pripala kenijskoj atletičarki Beatrice Chepkoech (8:22.68).

U troskoku je slavio Hugues Fabrice Zango iz Burkine Faso s 17.53 metara ispred Alžirca Yassera Mohammeda Trikija (17.35) i Portugalca Tiaga Pereire (17,08).

Na ženskih 60 metara zlato je uzela Julien Alfred iz Santa Lucije s 6.98 sekundi ispred Poljakinje Ewe Swobode (7,00), dok je u skoku s motkom zlato pripalo Britanki Molly Caudery (4.80 metara).