bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Stadion Pjesnika u Kranjčevićevoj

Igrala se hazena, Concordia i Zagreb osvajali titule, sada odlazi u povijest

Stadion je od 1921. do 1945. godine nosio naziv Igralište Concordije koja je dva puta bila prvak Kraljevine Jugoslavije 1930. i 1932. godine.
23.04.2025. u 01:33
text

Koja je prva asocijacija na stadion u Kranjčevićevoj ulici. NK Zagreb. OK, većini jeste. Ali po čemu je nekako stadion bio poseban. Jedini je u onoj državi imao velodrom, odnosno nije bilo atletske staze, već one za bicikističke utrke. Nešto poput onog starog Ajaxovog stadiona u Amsterdamu.

Hazena na stadionu

Stadion je izgrađen 1921. godine, kada se na njemu igralo nešto što je bila preteča rukometa - hazena. HŠK Concordia 1922. godine osniva hazena sekciju, devet godina poslije na ovaj stadion dolazi u tom trenutku najbolja ekipa u tom sportu, Slavija iz Praga. Na stadionu u Kranjčevićevoj "zelene" iz Tratinske pobjeđuju Slaviju 7-5. Igračice Concordije okosnica su jugoslavenske reprezentacije koja na III. i IV. ženskim Svjetskim igrama osvaja srebrnu (1930. u Pragu) i zlatnu medalju (1934. u Londonu), uz trenera Bogdana Cuvaja.

"Bio je u to vrijeme najveći stadion u Zagrebu, kapacitet igrališta iznosio je 15.000 mjesta za gledatelje. Nakon što je 1945. osnovano Športsko društvo Zagreb i igralište je promijenilo ime u Stadion Zagreb", zabilježile su Vesna Leiner i Željka Kolveshi u katalogu izložbe o zagrebačkim sportskim objektima koje je organizirao spomenuti muzej.

Nogometaši Concordije osvajaju dvije titule 

Naravno u tom periodu, nije bilo velodroma, pa su se održavala takmičenja u atletici, ali i hokeju na travi. Stadion je od 1921. do 1945. godine nosio naziv Igralište Concordije koja je dva puta bila prvak Kraljevine Jugoslavije 1930. i 1932. godine. U prvom slučaju odlučujuća utakmica odigrala se u posljednjem kolu kada je Concordia na svom terenu svladala glavnog rivala i najozbiljnijeg kandidata za prvo mjesto, beogradski BSK s 4-2.

Tog 9. studenog 1930., skoro 15.000 gledalaca gotovo puna dva sata prisustvovalo je drami kakva se još nije vidjela na igralištu ‘zelenih’ na Tratinskoj cesti. Ekipi BSK-a nije pomoglo ni to što su na drugoj strani bile velike face tadašnjeg nogometa, Aleksandar Tirnanić Tirke i Blagoje Marjanović Moša. Junak utakmice je bio golman domaćih Sergije Demić poznatiji kao Gricko.

Gricko junak

Drugu titulu na ovom stadionu Concordia je osvojila kroz Kup sustav. U dvije utakmice finala je bila bolja od Hajduka. Opet je dvije velike utakmice odigrao Gricko. Concordia nestaje nakon 1945. godine, polako na scenu dolazi NK Zagreb koji je u nekoliko navrata ulazio u prvoligaško društvo, ali je iz istog vrlo brzo ispadao. Jedna od najboljih sezona bila je ona 1964. godine, kada je Zagreb osvojio šesto mjesto u prvenstvu. To je bila generacija u kojoj su igrali Bubanj, Dračić, Klobučar, Wacha, Azinović.

Pred raspad Jugoslavije, Zagreb je igrao sjajno. U klub se vratio, Dražan Jerković, ekipa je iz trećeg ranga došla do prve lige, zajedno s Vardarom, Nikola Jurčević je bio najbolji strijelac. Međutim, država se već raspadala i Zagreb nije zaigrao u društvu najboljih. U Hrvatskoj je Zagreb, jedno vrijeme bio stalno uz najbolje, da bi 2002. godine pod vodstvom Cice Kranjčara uzeo naslov prvaka.

Dva požara, Univerzijada

Godine 1955. oko nogometnog terena izgrađena je betonska biciklistička staza, velodrom, po projektu Milana Zrinjskog. Stadion je u potpunosti rekonstruiran uoči Univerzijade 1987. godine, kada je dobio prve stadionske reflektore u Jugoslaviji. Te reflektore iste je godine uništio udar groma, a novi su postavljeni tek 2008. godine. Dva velika požara su obilježila stadion u Kranjčevićevoj. u proljeće 1946. nakon utakmice mlade zagrebačke reprezentacije i Partizana izgorjele su drvene tribine. Drugi požar bio je 29. studenog 1977., kada su gorjele zapadne tribine.

Važni događaji, koncerti 

Na ovom stadionu između ostalog igrane su utakmice Univerzijade, dok je 28. svibnja 1991. godine održano prvo postrojavanje Zbora narodne garde, prethodnice Hrvatske vojske. Prljavo kazalište je proslavilo svoj 40. rođendan. Jedna od važnijih utakmica odigranih na ovom stadionu bila je i ona mladih reprezentacija Hrvatske i tadašnje Jugoslavije koja je igrana 1999. godine u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo. Kako je propadao i nestajao NK Zagreb, tako se urušavao i stadion u Kranjčevićevoj koji su kao domaći koristili Lokomotiva i Rudeš.

Lokomotiva i Šibenik za kraj

Utakmica Lokomotive i Šibenika posljednja je na stadionu u Kranjčevićevoj prije no što krene obnova. Prema najavama obnova bi trebala trajati 18 mjeseci nakon čega Dinamo privremeno seli na taj stadion i kreće rušenje te izgradnja novog Maksimira. Prema najavama novi stadion bi trebao imati kapacitet od 11.000 sjedećih mjesta i trebao bi biti vrijedan više od 40 milijuna eura. Kranjčevićeva će ostati u sjećanju starih stanovnika Zagreba, nekih drugih vremena i drugih klubova.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO