bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Cenzura i špijunaža?

Kineska AI aplikacija DeepSeek prekomjerno prikuplja podatke!?

Južnokorejska obavještajna služba upozorila je na sigurnosne prijetnje kineske AI aplikacije DeepSeek, koja prekomjerno prikuplja podatke i cenzurira političke teme.

Južnokorejska Nacionalna obavještajna služba (NIS) optužila je kinesku AI aplikaciju DeepSeek za prekomjerno prikupljanje osobnih podataka i korištenje svih unesenih podataka za vlastitu obuku. Također su izrazili zabrinutost zbog odgovora aplikacije na osjetljiva pitanja vezana uz nacionalni identitet i ponos.

NIS je prošlog tjedna poslao službenu obavijest vladinim agencijama upozoravajući ih da poduzmu sigurnosne mjere u vezi s korištenjem ove aplikacije, piše agencija Reuters.

"Za razliku od drugih generativnih AI servisa, potvrđeno je da DeepSeek može prenositi zapise razgovora te prikuplja obrasce tipkanja koji mogu identificirati pojedince. Ti podaci se šalju na servere kineskih kompanija, uključujući volceapplog.com," stoji u priopćenju NIS-a objavljenom u nedjelju.

Nakon upozorenja, neke južnokorejske vladine institucije blokirale su pristup aplikaciji, pozivajući se na sigurnosne rizike. Time su se pridružile Australiji i Tajvanu, koji su već upozorili na DeepSeek ili uveli ograničenja.

Podaci južnokorejskih korisnika završavaju na kineskim serverima

Prema podacima NIS-a, DeepSeek daje neograničen pristup korisničkim podacima oglašivačima, dok se podaci južnokorejskih korisnika pohranjuju na kineskim serverima. Kineski zakon omogućuje vladi pristup tim podacima na zahtjev, što izaziva dodatnu zabrinutost.

Pročitajte još

NIS je također otkrio da DeepSeek pruža različite odgovore na osjetljiva pitanja ovisno o jeziku. Kao primjer, naveli su pitanje o podrijetlu kimchija – fermentiranog, začinjenog jela koje je osnovni dio južnokorejske kuhinje. Kada je pitanje postavljeno na korejskom, aplikacija je odgovorila da je kimchi korejsko jelo, dok je na kineskom jeziku tvrdila da potječe iz Kine. Ove tvrdnje potvrdio je i Reuters.

Kako navodi Reuters, podrijetlo kimchija često je bilo tema sukoba na društvenim mrežama između kineskih i južnokorejskih korisnika, a ovaj slučaj dodatno je produbio napetosti.

Cenzura političkih tema

Osim toga, aplikacija DeepSeek optužena je za cenzuriranje odgovora na politička pitanja, uključujući spominjanje prosvjeda na Trgu Tiananmen 1989. godine. Umjesto odgovora, aplikacija bi korisnicima sugerirala "Razgovarajmo o nečemu drugom."

DeepSeek se zasad nije oglasio o optužbama, a kinesko ministarstvo vanjskih poslova izjavilo je 6. veljače kako Peking pridaje veliku važnost zaštiti podataka i privatnosti te da nikada ne bi tražio od bilo koje tvrtke ili pojedinca da prikuplja ili pohranjuje podatke na nezakonit način.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO