U Sarajevu se od 09. do 17. rujna održava 2. Sarajevo Green Design Festival. Ovaj događaj ima za cilj promovirati važnost kvalitetnog, zelenog i održivog dizajna te učiniti Sarajevo ''zelenim srcem regije' i prvim ''(eko) zelenim gradom'' u Istočnoj Europi.
Šesti dan 2. Sarajevo Green Design Festivala, srijeda 14. rujan, bio je Mobility Day, posvećen prometu. Na Vilsonovom šetalištu ispred Mašinskog fakulteta u 15:00 je otvorena izložba mobilnosti na kojoj je bilo izloženo pet električnih vozila: Tesla, Auris H, Lexus, radno vozilo RAD-a i teretno vozilo VW Eco Krafter. Izložba se mogla pogledati do večernjih sati.
U Bošnjačkom institutu su potom s početkom u 17:30 održane su sesije predavanja Mobility Session i Dizajn, etiketiranje i brendiranje u okviru kojih su govorili Boran Pikula, Dženana Bijedić, Haris Hadžialić, Almedina Hadžić i Ejub Džaferović.
Profesor Boran Pikula sa Mašinskog fakulteta u Sarajevu predstavio je u okviru svog predavanja zelene automobile, odnosno prednosti i izazove automobila namijenjenih zelenom prometu.
Dženana Bijedić sa Arhitektonskog fakulteta u Sarajevu je u okviru predavanja Alternativna rješenja za infrastrukturnu kičmu grada Sarajeva predstavila projekt iz 80-tih koji govori o tome kako se može riješiti problem prometa u Sarajevu, a istovremeno očistiti i voda u Miljacki. Projekt je prošao sva ispitivanja i feasibility studije, ali nikada nije realiziran, stoga bi danas bio progresivno i green rješenje, koje potiče čak iz perioda 80-tih godina.
Haris Hadžialić, diplomirani inženjer iz Sarajeva, predstavio je interesantna rješenja za javni prijevoz i mali mobility za grad veličine Sarajeva u okviru predavanja Rješenja za zeleni urbani prijevoz i jednostavniju mobilnost.
Dekan Mašinskog fakulteta Ejub Džaferović govorio je o redizajnu zgrade Mašinskog fakulteta, koja je stara i energetski neefikasna, te je predstavio projekt obnove ove zgrade.
Produkt dizajnerica Almedina Hadžić je u okviru predavanja Etiketiranje materijala i procjene životnog ciklusa govorila o eko oznakama, sistemima označavanja eko proizvoda i certifikatima, te koje se metode koristi da se odrede kriteriji za ovu vrstu certificiranja.
Danas je sedmi dan festivala, ujedno i Mostar Green Design. 2. Sarajevo Green Design Festival se na jedan dan seli u Mostar, gdje će biti održani sljedeći sadržaji:
12:00, Stari Grad – Uprava Grada Mostara (ceremonijalna prostorija)
Industry prezentacija: Green implementacija / Alternativna energetska rješenja
Hella Bekto Industries – Hendrik Kleinemeier i Vildana Selimović (prezentacija + izložba)
17:00, Hrvatski dom Herceg Stjepan Kosača, Mostar
Otvaranje Mostar Green Designa
Elma Durmišević, direktorica Sarajevo Green Design Festivala
Ljubo Bešlić, gradonačelnik Grada Mostara
Veleposlanik Kraljevine Nizozemske u BiH, Nj.E., gosp. Sweder van Voorst tot Voorst
Predavanja: Energetska rješenja, studije izvodivosti
Sanela Klarić, Green Council, BiH
“Energetska rješenja za Bosnu i Hercegovinu”
Alisa Grabus, UNDP, Banja Luka, BiH
“Studija izvodivosti i izvještaj o klimatskim promjenama i energetskoj efikasnosti”
19:30, Koncert Muzičke škole Mostar
Svi navedeni događaji 2. Sarajevo Green Design Festivala danas će se održavati u Mostaru.
Festivalska dešavanja nastavit će se u Sarajevu u subotu, 17. rujna, posljednjeg dana 2. Sarajevo Green Design Festivala.
Cjelokupan program Festivala i lokacije održavanja mogu se naći na službenoj web stranici Sarajevo Green Designa: www.sarajevogreendesign.com.
Sarajevo Green Design Festival predstavlja zajednički napor Arhitektonskog fakulteta u Sarajevu, Mašinskog fakulteta u Sarajevu, Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu, Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu i Univerziteta Twente iz Nizozemske.
Festival je podržan od Veleposlanstva Kraljevine Nizozemske u BiH, USAID Sida FIRMA projekta, UNDP-a i Grada Sarajeva.