Preskoči na sadržaj
bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Dobro je znati

Ruska liječnica objašnjava zašto bi stariji od 60 godina trebali jesti šljive

Ljudi u starijoj životnoj dobi često imaju problem sa slabom pokretljivošću crijeva i neredovitom probavom.
29.03.2026. u 10:00
text

Doktorica Margarita Koroleva navela je jedan poseban razlog zbog kojega bi ljudi stariji od 60 godina trebali jesti šljive, a to je da to voće jača imunološki sustav, kao i što poboljša rad crijeva.

Ljudi u starijoj životnoj dobi često imaju problem sa slabom pokretljivošću crijeva i neredovitom probavom. Budući da nerijetko pate od zatvora, šljive bi svakako trebali uvrstiti u prehranu jer su one prirodni laksativ.

Osim toga, ovo su još neki razlozi zbog kojih ne biste trebali propustiti sezonu šljiva:

1. Antioksidansi

Šljive sadrže antioksidanse poput vitamina C i E te fenolnih spojeva. Antioksidansi pomažu u neutralizaciji slobodnih radikala u tijelu, što može pomoći u smanjenju stresa i rizika od određenih bolesti povezanih sa starenjem.

2. Zdravlje kostiju

Stariji ljudi često su osjetljiviji na gubitak mineralne gustoće kostiju, što može dovesti do osteoporoze. Šljive sadrže određene minerale poput kalija i borona koji podržavaju zdravlje kostiju.

3. Vitamini i minerali

Šljive sadrže niz vitamina i minerala, uključujući vitamin K (važan za zgrušavanje krvi i zdravlje kostiju), vitamin A (važan za vid i imunološki sustav), kalij (za regulaciju tlaka) te željezo (za zdravu proizvodnju krvi).

4. Niski glikemijski indeks

Šljive imaju relativno nizak glikemijski indeks, što znači da ne uzrokuju brz skok razine šećera u krvi. Ovo je posebno važno za starije osobe koje mogu biti osjetljive na probleme s regulacijom šećera u krvi, piše Sensa.hr. 

5. Hidratacija

Starije osobe često su podložnije dehidraciji. Šljive sadrže značajnu količinu vode, što može doprinijeti hidrataciji organizma.

POVEZANO