Globalni rast

Kako zemlje ukidaju restriktivne mjere tako raste broj zaraženih

Globalno je ukupni broj zaraženih prešao devet milijuna, a od toga je više od 474 tisuća smrtnih slučajeva, navodi Worldometers.
Lifestyle / Zdravlje | 23. 06. 2020. u 11:20 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Broj slučajeva zaraze koronavirusom nastavio je rasti u utorak u mnogim zemljama, uključujući SAD, nakon što je počelo ukidanje restriktivnih mjera čak i kad se broj novozaraženih stabilizirao ili čak počeo padati u dijelovima zapadne Europe.

Globalno je ukupni broj zaraženih prešao devet milijuna, a od toga je više od 474 tisuća smrtnih slučajeva, navodi Worldometers.

Indija bilježi oko 15.000 novih zaraženih svakog dana, a neke su države unutar Indije u utorak razmatrale ponovno uvođenje restriktivnih mjera kako bi pokušale zaustaviti širenje virusa u zemlji koja ima više od 1,3 milijarde stanovnika. Vlada je ranije ukinula mjere izolacije u pokušaju da ponovo pokrene teško pogođenu ekonomiju nakon gubitka milijuna radnih mjesta.

Bolnice u Pakistanu odbijaju pacijente zbog prevelikog broja, ali s obzirom da je tamošnja ekonomija doživjela veliki pad, vlada i dalje ostaje odlučna da otvori zemlju, piše Associated Press.

Novi slučajevi zaraze pokazuju tendenciju velikog rasta u Meksiku, Kolumbiji i Indoneziji.

Brazil, s više od 1,1 milijuna slučajeva zaraze i 51.000 smrtnih slučajeva, najviše je pogođena zemlja pored Sjedinjenih Država, koje su prijavile više od 2,3 milijuna slučajeva zaraze i 120.000 smrtnih slučajeva, pokazuju podaci Univerziteta Johns Hopkins.

U utorak će se dr. Anthony Fauci vratiti na Capitol Hill. Najbolji vladin stručnjak za zarazne bolesti svjedočit će pred komitetom Zastupničkog doma.

Njegovo svjedočenje uslijedilo je nakon što je predsjednik Donald Trump na skupu u Oklahomi tijekom vikenda rekao da je tražio da se uspori testiranje, jer je broj slučajeva prevelik.

Michael Ryan, čelnik Svjetske zdravstvene organizacije za izvanredne situacije, rekao je da se rekordan broj novih slučajeva zaraze ne može objasniti samo povećanim testiranjem, napomenuvši da su mnoge zemlje prijavile velike poraste u prijemu u bolnice kao i rast broja umrlih.

''Epidemija je u vrhuncu ili se kreće ka svom vrhuncu u velikom broju većih zemalja'', rekao je.

Generalni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus rekao je da je svijetu trebalo više od tri mjeseca da zabilježi milijun potvrđenih infekcija, ali se broj popeo s osam na devet milijuna za samo osam dana.

Kopirati
Drag cursor here to close