bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Veliki intervju

Don Krešo: Mnogi brakovi u Hercegovini nisu ono što bi trebali biti

Don Krešo ranije je kazao kako su kriza muževnosti i kriza očinstva jedne od najvećih kriza današnjice.
08.02.2025. u 17:08
text

Don Krešo Puljić već četvrtu godinu povjerenik je za pastoral obitelji u hercegovačkim biskupijama. Povodom Svjetskog dana braka koji se obilježava 9. veljače govorio je za Katolički tjednik.

Zabrinjavajuća situacija

Don Krešo je kazao kako je brak u sebi nešto vrlo dobro te kao Božje remek-djelo ne može biti u krizi.

"U krizi su oni koji ga nedostojno i nevaljano sklapaju", naveo je don Krešo te dodao: 

"Svjetskom danu braka cilj je promovirati 'sjaj istine' kojom je Bog prosvijetlio i osvijetlio zajedništvo muškarca i žene te posvješćivati da je i bračno zajedništvo slika i prilika Božja (Božjeg zajedništva ljubavi), a ne samo čovjek kao pojedinac, kao muško i žensko".

Na pitanje je li brak u krizi u sredini kakva je Hercegovina don Krešo je naglasio kako "i kod nas mnogi crkveni brakovi nisu ono što bi trebali biti".

"Ni kod nas crkveno vjenčani parovi nisu pošteđeni rastava i razvoda. A ima, nažalost, i posve nesretnih brakova u kojima neke supruge ostaju u braku samo zato što nemaju ekonomske neovisnosti. Uzroci ovom stanju su posvuda isti", kazao je don Krešo za Katolički tjednik

"U uvodu dokumenta Katekumenski itinerari za bračni život papa Franjo u točci 3 kaže: 'U korijenu mnogih teškoća s kojima se obitelji moraju u životu suočiti očito se krije krhkost braka, uzrokovana nizom činitelja kao što su: hedonistički mentalitet koji izobličuje ljepotu i dubinu ljudske seksualnosti, autoreferencijalnost zbog koje je teško preuzimati na sebe obveze bračnog života, ograničeno razumijevanje dara sakramenta ženidbe, značenje bračne ljubavi i toga da je ona autentičan poziv, odnosno odgovor na Božji poziv muškarcu i ženi koji se odlučuju na brak, itd.' Dakle, iako smo još uvijek tradicionalna sredina, i kod nas postoji izobilje bračnih problema i dvojbi", naveo je don Krešo.

Kriza muževnosti 

Osvrnuo se i na tečajeve priprave za brak te kazao kako su ovakvi tečajevi koji se prakticiraju u BiH i Hrvatskoj 'brzopotezni'.

"Mislim da je ova naša mršava zaručnička priprava jedan od uzroka nesretnih, rastavljenih, razvedenih i ništavnih brakova. U tom pogledu trebala bi nas ohrabriti činjenica da spomenuti Katekumenski itinerari za bračni život predviđa Ženidbeni katekumenat kao pripravu za brak, po uzoru na krsni katekumenat koji bi trajao oko godinu dana, a koji uključuje bližu i neposrednu pripravu. Taj dokument predviđa i pastoralno praćenje parova u prvim godinama bračnoga života", naglasio je.

Don Krešo ranije je kazao kako su kriza muževnosti i kriza očinstva jedne od najvećih kriza današnjice.

"Nažalost, nemali broj naših momaka izgleda nezrelo, razmaženo, pa i u kasnim dvadesetim ponašaju se kao 'mamaši'. Inače, među mladima vlada trend da je šteta rano se oženiti i udati jer mladost treba proživjeti. Tu svoju mladost proživljavaju u dugim i uglavnom nečednim vezama koje traju i do desetak godina. Evo primjera koji nam može osvijetliti kako izgleda to 'proživljavanje' mladosti u dugim vezama: Pita jedan momak svoga tek oženjenog prijatelja: 'Kako ti je u braku?' On mu odgovara: 'Isto kao i prije braka'. Ovim odgovorom jasno je dao do znanja da su se predbračni grijesi samo prelili u brak. Čast iznimkama koje potvrđuju pravilo da je predbračna čistoća najbolja priprema za sretan sakramentalni brak", naveo je don Krešo.

Ima nade 

Na pitanje može li se nešto promijeniti don Krešo je kazao da može. Naveo je kako priprava za bračni život počinje u djetinjstvu.

"U spomenutom Dokumentu kaže se da priprava za bračni život počinje u djetinjstvu 'ako se djeci ulijeva poštivanje prema svakoj istinskoj ljudskoj vrjednoti, ako se njeguje samopoštovanje i poštovanje prema drugima, ako ih se uči vladati samima sobom i u malim stvarima, ispravnoj uporabi vlastitih naklonosti, poštivanju osobe drugoga spola i, općenito, dostojanstva svakoga čovjeka' (br. 27). Eto nam itinerarija za župnu katehezu, i za djecu i za mlade", kazao je don Krešo.

Svjetski dan braka proistekao je iz inicijative katoličkih Svjetskih bračnih susreta, a počeo se obilježavati 1983. u Americi (Louisiana).

Cilj mu je promovirati vrjednote sakramentalnog zajedništva između muža i žene.

Obilježava se druge nedjelje u veljači, tjedan dana nakon što Crkva u Hrvata obilježi Dan života. Tu je inicijativu podržao i blagoslovio sveti papa Ivan Pavao II. 1993.

Cijeli intervju pročitajte OVDJE.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO