Slavonski Brod

Ilija Vrljić Ile predstavio svoju knjigu "Svjedok jednog vremena"

Autor u knjizi kronološki i dokumentirano opisuje događaje od 1990. do 1996. godine, naglašavajući agresiju na Hrvate i dosad manje poznatu "agresiju pravosuđa".
Kultura / Knjige | 10. 01. 2025. u 12:30 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Pred prepunom dvoranom Gradske knjižnice Slavonski Brod, u organizaciji Hrvatskog generalskog zbora i Koordinacije braniteljskih udruga Slavonski Brod, održano je predstavljanje knjige "Svjedok jednog vremena" autora generala Ilije Vrljića Ile.

Knjiga pobija sustavna podmetanja 

Ova knjiga nadovezuje se na njegovu prvu knjigu, "Od Ante do Ante", proširujući autorske autobiografske zapise na razdoblje od 1990. do 1996. godine.

Slavonija24.hr / Predstavljanje knjige "Svjedok jednog vremena" autora generala Ilije Vrljića Ile

Kako navodi portal Slavonija24.hr knjiga predstavlja događaje od 1990. do 1996. godine.

Svako događaj je u knjizi prikazan kronološki te je potkrepljen dokumentima. Knjiga će piše spomenuti portal, sigurno biti zanimljiva povjesničarima 20. stoljeća.

Istaknuti predstavljači

Prvi predstavljač bio je sveučilišni profesor povijesti i dragovoljac Domovinskog rata, prof. dr. sc. Miljenko Brekalo koji je dao okvir za razumijevanje događaja opisanih u knjizi te definirao informacijski kontekst i značaj ovog djela.

Drugi predstavljač, prof. dr. sc. Mate Buntić s Katedre za filozofiju Sveučilišta u Mostaru, osvrnuo se na filozofsku i etičku dimenziju knjige, produbljujući poruku istine sadržane u njenim stranicama. Iako je tijekom Domovinskog rata bio dijete, kao žitelj Hercegovine istaknuo je patos Hrvata tog vremena, naglašavajući napade i izdaje koje su doživjeli.

Treći predstavljač bio je general Tihomir Blaškić, poznat po svojoj ulozi u Domovinskom ratu i kasnijim pravnim procesima u Haagu. General Blaškić, koji je u početku bio osuđen na 45 godina zatvora, a potom uspio dokazati svoju i nacionalnu nevinost, iznio je pregled vojnih aktivnosti opisanih u knjizi. Njegovo izlaganje uključivalo je i usporedbe s drugim događajima u regiji, što je dodatno obogatilo promociju.

Skup je moderirao Ivan Stipić, također dragovoljac Domovinskog rata.

Nazočni su knjige dobili na poklon, a za sve ostale knjige su dostupne u Gradskoj knjižnici Slavonski Brod, u redovnom depou i u zbirci Domovinskog rata, a autor je najavio i svoju treću knjigu.

 

Kopirati
Drag cursor here to close