Fotomonografija "Prašume Bosne i Hercegovine"

Šume pokrivaju oko 56 posto teritorije BiH

Sadrži motive i karakteristike jedanaest prašuma i jednog šumskog rezervata izuzetno bogatih biljnim i životinjskim svijetom.
Kultura / Flash | 12. 09. 2019. u 16:08 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Fotomonografija pod nazivom "Prašume Bosne i Hercegovine" promovirana je danas na Akademiji nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine.

Sadrži motive i karakteristike jedanaest prašuma i jednog šumskog rezervata izuzetno bogatih biljnim i životinjskim svijetom: Plješevice, Bobije, Crnog Vrha, Loma, Malovčića doline, Janja, Golije, Masne Luke, Trstionice, Mačen dola, Ravne Vale i Perućice.

Monografija je ilustrirana fotografijama većeg formata, objektivom ovjekovječenim prizorima jedinstvene ljepote, poznate samo onima što pohode netaknute prirodne oaze ili bar imaju sreću da ih promatraju izbliza.

Značaj očuvanja prašume i autohtonog biodiverziteta je ogroman, rekao je na promociji moderator, akademik Vladimir Beus, napominjući da je Bosna i Hercegovina po šumovitosti među pet-šest zemalja u Europi.

Prema podatcima koje je prezentirao jedan od promotora, profesor Šumarskog fakulteta u Sarajevu Sead Vojniković, šume pokrivaju oko 56 posto teritorije BiH, a ako se uzme u obzir i šumsko zemljište, oko 62 posto.

Ahmet Lojo iz Udruženja inženjera i tehničara šumarstva Federacije Bosne i Hercegovine uime izdavača je rekao da je izrada fotomonografije trajala duže zbog neophodnih odlazaka na teren po cijeloj zemlji.

Udruženje je i dosad imalo vrlo važnu ulogu u promoviranju struke te zalaganju za kvalitetno i održivo upravljanje šumama, kazao je također Lojo.

Udruženje inženjera i tehničara šumarstva Federacije Bosne i Hercegovine je priređivač ove monografije od znanstvenog značaja, s vrlo korisnim podatcima o prašumama, zbog čega estetika nije jedini element djela.

Rađena je nepune tri godine i promovirana danas povodom Svjetskog dana prašuma, 14. rujna.

Autori su Azer Jamaković, Muhamed Smailhodžić i Almin Tabak, urednik izdanja akademik Vladimir Beus. Osim autora, određen broj fotografija osigurali su profesori Šumarskog fakulteta u Sarajevu, a uključen je i veliki broj zaposlenika šumarskih poduzeća iz oba bosanskohercegovačka entiteta.  

Cilj je da se najšira javnost upozna s prašumama Bosne i Hercegovine, osnovnim podatcima o njihovim lokacijama, površini i trenutnom statusu.  

Projekat je realiziran od 2016., sufinancirao ga je Fond za zaštitu okoliša FBiH, a najvećim dijelom financirao priređivač, Udruženja inženjera i tehničara šumarstva FBiH.

Kopirati
Drag cursor here to close