bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Tuzla

Nagrada 'Meša Selimović' pripala Faruku Šehiću

09.09.2012. u 07:50
text

Spisateljsko djelo 'Knjiga o Uni' bosanskohercegovačkog književnika Faruka Šehića proglašeno je u subotu navečer u Tuzli najboljim romanom u prošloj godini, čime su završeni ovogodišnji Međunarodni književni susreti 'Cum grano galis', koji su se održavali dvanaesti put po redu.

Odluku za ovogodišnjeg dobitnika prestižne nagrade 'Meša Selimović' donio je žiri u sastavu Zdenko Lešić, Predrag Matvejević, Mirjana Đorđević, Irfan Horozović i Andrej Nikolaidis. U užem izboru za ovu nagradu bili su romani 'Knjiga o Uni' Faruka Šehića (BiH), 'Sanjao sam slonove' Ivice Đikića (HR), 'Kalendar Maja' Zorana Ferića (HR), 'Mein Kampf' Svetislava Basara (SR), te 'Bernardijeva soba' Slobodana Tišme (SR).

"U bosanskom kulturnom prostoru ima puno ljudi koji ostaju u sjenci nekih veličina čiji su kutovi vrlo veliki i moćni. Ovo je prilika da se jedan zaista talentiran čovjek, sjajan pjesnik i dobar pripovjedač dobije nagradu i to za roman koji izražava jedan senzibilitet kakav je, barem meni, do sada bio nepoznat u našoj književnosti", naveo je predsjednik žirija Zdenko Lešić, kao objašnjnje zbog čega je nagrada 'Meša Selimović' pripala Šehiću.

Počastvovan što mu je pripala ova izuzetno vrijedna nagrada koja se dodjeljuje za najbolje objavljeno djelo na govornom prostoru BiH, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, bio je i sam dobitnik Farkuk Šehić. "Uzbuđen sam i to je logično. Jako mi je drago što sam dobio nagradu. Nagrada je sastavni dio književnog života i dobroj knjizi nagrada ne treba, a lošoj ne može pomoći. U svakom slučaju nagrada je veliki podstrek za unutarnju snagu i želju za pisanje, a ujedno sadrži i svoj monetarni dio koji nije za odbaciti, naročito u zemlji u kojoj mi živimo", smatra Šehić.

Proteklih dana u kulturnoj javnosti digla se ogromna prašina nakon što je iz najuže konkurencije za nagradu 'Meša Selimović' izbačeno djelo 'Otkup sirove kože' Abdulaha Sidrana. Podsjećamo, ovaj ugledni književnik uputio je prosvjedno pismo u kojem je, između ostalog, naveo i kako se pomenuta nagrada posljednjih godina 'valja u blatu'. Ovom izjavom Sidran je i sam pokazao koliko mu je stalo do tuzlanske nagrade. Načelnik Tuzle Jasmin Imamović kaže da nije prvi put da se oko ove nagrade digla prašina. "Ovaj put bila je zaista neuobičajeno velika buka, ali Književni susreti će uspjeti. Ovaj žiri je imao dva akademika i mislim da je velika odgovornost biti članom žirija. I vama se, ali i bilo kome od nas može dogoditi da vam se podjednako sviđa nekoliko knjiga, ali da možete glasati samo za jednu", istaknuo je Imamović.

comment icon
svi komentari (0)