Poreč

Mons. Dražen Kutleša zaređen za biskupa

Kultura / Flash | 10. 12. 2011. u 21:15 Z.S.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Biskupsko ređenje biskupa koadjutora Porečke i Pulske biskupije mons. Dražena Kutleše održano je jutros u Eufrazijevoj bazilici u Poreču.

Uz glavnog zareditelja i predvoditelja misnog slavlja pročelnika Kongregacije za biskupe kardinala Marca Ouelleta, suzareditelje porečkog i pulskog biskupa Ivana Milovana i biskupa mostarsko-duvanjskog Ratka Perića, svečanosti nazoče zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić i vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić, predsjednik HBK đakovačko-osječki nadbiskup Marin Srakić te tridesetak nadbiskupa i biskupa među kojima i generalni tajnik Sinode biskupa nadbiskup Nikola Eterović, te mnogobrojne kolege novoređenika, poglavito oni iz Rima. Na misnom slavlju okupilo se i mnoštvo vjernika kako iz Istre, tako iz cijele Hrvatske, te Bosne i Hercegovine.

Do oltara mons. Kutlešu dopratili su don Ante Kutleša i don Marko Kutleša.

Pozdravnu riječ i dobrodošlicu predvoditelju misnog slavlja kardinalu Ouelletu uputio je mjesni ordinarij Ivan Milovan. Pozdravio je i nazočne kardinale, biskupe, biskupske delegate, svećenike, redovnike i redovnice, kao i predstavnike građanskih vlasti kulture, gospodarstva i policije. Posebno je pozdravio novog biskupa koadjutora mons.
Kutlešu.

Kardinal Ouellet je, zahvaljujući na pozivu da predsjeda misnim slavljem, okupljenima prenio pozdrave pape Benedikta XVI. Obraćajući se mons. Kutleši, istaknuo je kako ga želi uvjeriti u iskrene molitve i potporu, te ga posebno preporučiti zagovoru Blažene Djevice Marije.

Nakon Službe riječi, prisutni su pjesmom "O dođi Stvorče, Duše Svet"
zazvali snagu Duha Svetoga, a potom je bulu o imenovanju mons. Kutleše pročitao apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj nadbiskup Mario Roberto Cassari.

Uslijedila je homilija biskupa Ratka Perića, kojemu je novoređenik bio tajnikom i suradnikom u ordinarijatu u Mostaru. Na početku propovijedi biskup Perić podsjetio je na značenje Evanđelja - blage ili radosne vijesti. Ono je ponajprije riječ istine, ono je evanđelje nade u budući život za kojim težimo, te je evanđelje spasenja - ne samo u smislu oslobođenja od prošlih grijeha i zasluženih kazna, nego kao Božja snaga u nama da pobjedonosno živimo zauvijek. Svoje slušatelje Isus je pozvao da se obrate i vjeruju Evanđelju, a to znači promijeniti način svoga umovanja, svoju ljudsku logiku uskladiti s Božjom logikom, Logosom, rekao je biskup Perić, dodajući da "vjerovati znači prihvatiti misao i istinu da je Bog toliko ljubio svijet da nije žalio učiniti ni najveću žrtvu da nas privuče k sebi. Vjerujemo doista u nešto što zvuči nevjerojatno a da bi bilo istinito, a upravo je to božanska istina i dobrota!" U ostvarenju svoga nauma o Kraljevstvu Božjemu Isus je pozivao suradnike u čija je srca upisivao svoju božansku poruku da je oni prenose drugima, sve do krajeva zemlje, te ih potaknuo da budu "ribari ljudi".

Govoreći o Isusovu pozivanju učenika na Genezaretskom jezeru, biskup Perić istaknuo je da nigdje nije bilo tako spontana Isusova poziva s jasnim ciljem i tako jasnog odaziva učenika. Niti ga novoizabrani uopće pitaju: Koji ti je, Isuse, program? Gdje su ti ministarstva? Parlament? Mediji? Infrastruktura? Nade i šanse u uspjeh? U svim duhovnim zvanjima taj Isusov stil poziva apostolima Crkva je zadržala samo u izboru biskupa, rekao je biskup Perić, te podsjetio kako svi drugi naslovnici duhovnih zvanja pišu i potpisuju molbe za sjemeništa i javljaju se u bogosloviji za đakonat i prezbiterat, ali kad je u pitanju biskupstvo, nema molbe, nema samoponude. Namjesnik Kristov i ako te pozove, hrabro se i neopozivo odazovi!

Obraćajući se don Draženu, rekao je kako je njega sadašnji nasljednik ribara Petra pozvao da bude "ribarom ljudi" na najvećem hrvatskom poluotoku Istri.

Nisi mogao ni slutiti koje je more nepoznatosti i kopno poteškoća. Prihvatio si izbor u vjeri u Krista Spasitelja i u vjernosti njegovu vidljivom Namjesniku Papi, stojeći mu na raspolaganju svojim darom i svojim radom, rekao je, te podsjetio kako su u Isusovoj teološkoj školi učenici slušali dva temeljna sustava disciplina. Jedan je bio sustav raznih istina, a drugi sustav zapovijedi. "Mi sve te istine cjelovito prihvaćamo s dubokom zahvalnošću Bogu i njegovoj Crkvi, s ljubavlju i poštovanjem, i propovijedamo ih svom snagom i zauzetošću.

K tomu, ne možemo sami sobom, nego samo s Bogom i njegovom milošću.
Kakve god bile ljudske kreposti, uvijek je Bog onaj koji u svojoj dobrohotnosti u nama izvodi i "htjeti" i "djelovati". Tomu je sustavu Isus dodao svoj sustav svetih sakramenata, posvetiteljskih znakova, lijekova i sredstava", istaknuo je biskup Perić u propovijedi.

"Ti, don Dražene, danas primaš puninu sakramenta sv. reda svećeništva.
Ima još jedan sustav - sustav zapovijedanja ili upravljanje odnosno ravnanje institucijama i karizmama. O tim darima govori u današnjem drugom čitanju sv. Pavao vjernicima u Korintu, gdje su nicale različite karizme, a Duh Sveti dao da rastu. O svima u Crkvi donose svoj sud oni koje Bog postavi "prvo za apostole, a onda dosljedno i njihovi nasljednici. Evo, don Dražene, Duh te postavio po Papinu izboru nositeljem velikih zadaća: docendi, sanctificandi et gubernandi. Nećeš moći sam, nego u suradnji s biskupom Milovanom, s ostalim biskupima Riječke metropolije i Hrvatske biskupske konferencije, sa svim istarskim svećenicima, s narodom Božjim. U tebe se polažu nemale nade. Dano ti je veliko povjerenje. Ti ćeš danas izreći svoje obveze Bogu pred cijelom Crkvom", rekao je biskup Perić.

Nakon homilije pred zarediteljem kardinalom Ouelletom i svim prisutnim narodom Božjim mons. Dražen Kutleša izrekao je obećanja da će u svojoj službi nastojati ostvariti najtemeljnije istine vjere i navještaja Evanđelja, da će svoju službu vršiti do kraja života poput apostola, da će čuvati istinsku vjeru, da će graditi Crkvu u zajedništvu s drugim biskupima i Svetim Ocem, da će biti poslušan Svetom Ocu, da će očinski brinuti za narod Božji.
Uslijedili su zazivi Litanija Svih svetih, tijekom koje je mons.
Kutleša prostiranjem iskazao svoje potpuno predanje Bogu, a potom je kardinal Ouellet pomazanjem i polaganjem ruku zaredio novog biskupa, te mu predao znakove biskupstva. Suzareditelji su bili biskup Ivan Milovan i biskup Ratko Perić.

Novozaređeni biskup Dražen Kutleša za svoje je geslo odabrao "U Tebe se Gospodine uzdam" koje je bilo i geslo bl. Alojzija Stepinca, kojem se utječe za zagovor.

Grbom mons. Kutleše dominiraju hrvatska obilježja i lađa, a na prstenu se nalazi crveni križ, simbol vjernosti Kristu, ali i spomen na istarske mučenike.

Nakon popričesne molitve, vjernici su zahvalili Nebeskom Ocu s "Tebe Boga hvalimo", a za vrijeme pjevanja biskup Kutleša prošao je kroz baziliku i blagoslovio okupljene.

Na kraju se prisutnima obratio biskup koadjutor Dražen Kutleša, istaknuvši kako je porečka i puslska biskupija sa svojim klerom i vjernicima u svojoj prošlosti prolazila kroz mnoga iskušenja i trpljenja koja su ostavila bolne rane, što treba sustavno i s mnogo ljubavi liječiti, kao što su to činili i dosadašnji pastiri Dobrila, Nežić, Bogetić i Milovan. A pravi je lijek u molitvi, ljubavi u međusobnom praštanju, osluškivanju narodne duše i upornom radu za opće dobro, poručio je biskup Kutleša, te pozvao biskupijske i redovničke svećenike na djelotvornije zajedništvo i jedinstvo kako bi mogli mjesnoj Crkvi služiti kao jedno tijelo i jedan duh. Osobito je pozdravio bolesne i umirovljene svećenike, te ih pozvao da sve svoje žrtve i patnje prikažu za duhovno dobro svoje subraće u pastvi i za nova duhovna zvanja. Pozdravljajući i okupljene predstavnike gradskih i županijskih vlasti, izrazio je želju sa svima imati dobre i prijateljske odnose na službu duhovnog i materijalnog boljitka vjernog puka u Istri.

Zahvalu je uputio i kardinalu Marcu Ouelletu kao i suzarediteljima i okupljenim nadbiskupima i biskupima, prijateljima i rimskim kolegama, svim vjernicima, a posebno onima njegove rodne župe Prisoje, koji su došli uveličati taj svečani dan.

Misno slavlje pjevanjem je uveličao mješoviti zbor Porečko-pulske biskupije, a obred tumačio prof. dr. Josip Grbac.

Kopirati
Drag cursor here to close