bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
U tri godine

Znate li što je set-jetting? Ovaj globalni fenomen jednom je hrvatskom gradu donio 126 milijuna eura

Veza turizma i filma, odnosno televizije nije od jučer. Dovoljno se od relativno novijih primjera sjetiti Gospodara prstenova ili Igre prijestolja
03.03.2025. u 15:00
text

Ovih dana cijeli svijet pomno prati nove epizode treće sezone Bijelog lotosa, serije koja je do sada pobrala cijeli niz nagrada, a čije su prve dvije sezone bile smještene na Havajima i Siciliji.

Te dvije destinacije su, prema Expediji, upravo zbog serije zabilježile skok pretraživanja za više od 300 posto. Kako piše BBC, za očekivati je da uskoro možemo očekivati i nagli porast broja putnika koji pretražuju Bangkok, Phuket i Ko Samui – lokacije snimanja treće sezone Bijelog lotosa.

Taj fenomen poznat je kao set-jetting, a radi se o tome da putnici posjećuju mjesta na kojima su snimani popularni filmovi i serije. Zahvaljujući njegovom rastućem utjecaju, Expedia ga je uvrstila među vodeće putničke trendove za 2024. godinu.

Igra prijestolja

A taj oblik putovanja slijedi brojne hitove, od očekivanih, pa sve do pomalo bizarnih, poput turističkih posjeta striptiz baru u kojem Tony Soprano ima bazu, ili lokacija Živih mrtvaca, pa čak i narkomanskih slumova Baltimorea iz Žice.

No da bismo se pomnije upoznali s ovom pojavom, čak ne moramo ići daleko, do Tajlanda. Upravo set-jetting se događao, a i dalje se događa, u Dubrovniku, koji je u Igri prijestolja poslužio kao glavno mjesto snimanja za King‘s Landing, glavni grad Sedam kraljevstava.

Impresivne gradske zidine, uske kamene ulice i povijesne građevine pružile su savršenu pozadinu za intrige i drame koje su se odvijale u seriji. Lokacije poput tvrđave Lovrijenac, kule Minčeta i gradskih zidina postale su nezaobilazne točke za obožavatelje koji žele uroniti u svijet Westerosa.

Istraživanja su pokazala da je serija Dubrovniku između 2012. do 2015. godine donijela čak 240 tisuće turista, s time da treba imati na umu da je u tom periodu još uvijek trajalo snimanje, tako da su brojke i višestruko veće. U samo tri godine, to je Gradu donijelo zaradu od oko 126 milijuna eura, u što su uključeni prihodi od smještaja, memorabilija, hrane, tura po gradu i ostalog, prenosi Jutarnji list.

Nije nova pojava

Set-jetting, iako je relativno novi pojam, nikako nije nova pojava – obožavatelji Ratova zvijezda hodočaste u Dolinu smrti (Death Valley, odnosno planet Tatooine) još od 1970-ih, dok novozelandski turistički sektor procjenjuje da jedan od pet posjetitelja dolazi zbog trilogija Gospodar prstenova i Hobit.

"Ta izloženost je svojevrsni oblik oglašavanja", objašnjava National Geographicu Simon Hudson, profesor turizma na Sveučilištu Južne Karoline.

"To je plasman destinacije", kaže.

Upravo je već spomenuta serija Bijeli lotos jedan od najboljih recentnih primjera za ovaj fenomen, pa se tako o potencijalnoj navali turista na Tajland pisalo još za vrijeme snimanja treće sezone.

"Kada je lokacija snimanja objavljena, to je za nas bio trenutak slavlja", rekao je National Geographicu Gopal Kumar, generalni menadžer Kamalaya Wellness Sanctuary Koh Samui, lokalnog spa resorta na udaljenom tajlandkom otoku Koh Samui. Prema pisanju ovog medija, tajlandska vlada je shvaćala važnost koju snimanje serije na njihovom teritoriju može imati za turizam zemlje, pa su intenzivno lobirali kod producenata serije, nudeći im 4,4 milijuna dolara poreznih poticaja.

Takav model, inače, nije novost, pa i Hrvatska filmskim i televizijskim produkcijama koje snimaju kod nas nudi povrat poreza u iznosu od 25 posto od ukupnog iznosa opravdanih troškova, dok je dodatnih 5 posto odobreno za produkcije koje snimaju u područjima ispodprosječnog razvoja.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO