bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Očaravajuća priroda

Ovo je najudaljenije otočje u Hrvatskoj i ima samo jednog stanovnika

Otok je jedinstvenog biljnog pokrova, ima jako blagu klimu i jako malo oborina pa je vegetacija bujna u proljeće, jesen, pa čak i zimu, a ljeti je obala gotovo gola.
17.06.2024. u 10:43
text

Na prekrasnoj hrvatskoj obali, jadranski otoci uvijek su bili mjesta posebno draga brojnim turistima. Uvijek mirnija od kopna, sa specifičnim načinom života lokalnog stanovništva, prekrasnim morem i plažama, otoci su idealni za one koji želi pobjeći od šušura obale. No možda ovog ljeta želite pobjeći daleko, baš daleko. Možda na najudaljenije otočje u Hrvatskoj?

Udaljeno od kopna, izolirano od svijeta, a prekrasno i ponosno u svojoj posebnoj vezi s morem, na najudaljenijoj točki Hrvatske smjestilo se Palagruško otočje i najveći otok Vela Palagruža, prenosi Putnikofer.

Mitsko mjesto mornara

Opjevana u starom ljetnom hitu grupe Šo! Mazgoon, Palagruža je uvijek bila mitsko mjesto svih mornara, ljubitelja mora i plovidbe. Palagruško otočje sastoji se od desetak otoka i otočića nasred Jadranskog mora, blizu morske granice s Italijom.

Foto: Canva / Palagruža

Najbliži naseljeni otok je Lastovo, a formalno pripada općini Komiža na otoku Visu. Palagruža je zaista posebno mjesto, do kojeg je teško doći, ali oni koji ga posjete nagrađuje nevjerojatnim doživljajima i prizorima koji se pamte.

Vela Palagruža

Glavni i najveći otok arhipelaga je Vela Palagruža, na kojoj se nalazi i poznati istoimeni svjetionik. Vela Palagruža visoka je 92 metra, duga 1400 metara i široka 300 metara. Već prvi pogled na ovaj neobičan otok otkriva neobičan sklop stijena i strmih klisura, na čijem vrhu ponosno stoji svjetionik, to svjetlo nade za umorne pomorce.

Foto: Canva / Svjetionik na Palagruži

Jedinstveni biljni pokrov

Otok je jedinstvenog biljnog pokrova, ima jako blagu klimu i jako malo oborina pa je vegetacija bujna u proljeće, jesen, pa čak i zimu, a ljeti je obala gotovo gola. Od svih otoka južne Dalmacije, Palagruža ima najviše endemskih biljaka.

Bez obzira na veliku udaljenost od kopna i težak teren, arheološki nalazi dokazuju da je Palagruža bila naseljena još prije 9000 godina. U srednjem vijeku tu je izgrađen samostan, a njegove su ruševine vidljive i danas. Danas je jedini stalni stanovnik svjetioničar, koji tijekom ljeta dočekuje goste koji se uspiju dokopati ovog komadića raja.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO