Na 26. Međunarodnom sajmu gospodarstva u Mostaru, u okviru Sajma turizma, održan je Forum održivog turizma koji je okupio predstavnike institucija, biciklističkih udruga, turističkih klastera, vinskih proizvođača i međunarodnih gostiju.
Događaj su zajednički organizirali Ured Vlade Županije Zapadnohercegovačke za europske integracije, Udruga Herzegovinabike, biciklistički klubovi iz regije i Turistički klaster Hercegovina.
Forum je dio projekta "RomanWinesDanube", koji provodi Ured za europske integracije Županije Zapadnohercegovačke, a financira se u sklopu INTERREG DANUBE 2021.-2027. programa. U fokusu foruma bio je razvoj cikloturizma kao održivog turističkog proizvoda Hercegovine, koji povezuje prirodne ljepote, kulturnu baštinu, rimsko naslijeđe i vinske rute.
Predsjednik Olimpijskog komiteta BiH, Izet Rađo, naglasio je važnost foruma:
"Ovo je događaj doista važan zato što simbolizira tri strateška pravca u kojima se trebamo razvijati. To je održivi razvoj – da sačuvamo sve što je lijepo, zatim da se cikloturizmom povratimo sebi i razvijamo zdravlje, i kao treća stvar koja treba biti istaknuta – to su sve prirodne ljepote kojima BiH obiluje", zaključio je.
Emil Balavac, ministar trgovine, turizma i zaštite okoliša HNŽ-a, izrazio je zadovoljstvo što sudjeluje u konferenciji posvećenoj cikloturizmu i aktivnom turizmu:
"HNŽ prepoznaje ovu temu kao jednu od najznačajnijih za daljnji razvoj turizma jer je avanturistički turizam sve popularniji u svijetu, a mi imamo dosta toga za ponuditi – naše planine, rijeke, rafting, more, Via Dinaricu, splavarenje...", rekao je.
Nadodao je da još uvijek govorimo o velikim potencijalima koji se premalo koriste. Nada se da će s ovog panela izvući zaključke u kojem pravcu treba ići taj oblik turizma u HNŽ-u.
Elvis Parpeilo, predstavnik iz Belgije koji radi za agenciju "Visit Konjic", govorio je o rastućem interesu stranih turista za biciklističke ture u BiH:
"Cikloturizam je sve važniji za ponudu Konjica. Tu vrstu turizma sam prepoznao kad sam došao u BiH. Ljudi iz sjeverne Europe putuju u države koje imaju prirodne ljepote. Iz godine u godinu vidim sve više upita, i ogroman potencijal BiH za razvoj cikloturizma", zaključio je.
Novi projekti će povezati klubove i agencije u mrežu koja će doprinijeti sigurnom razvoju. Imaju goste iz Australije, Belgije, Nizozemske, pa čak i Katara.
Zvonimir Širić, ministar gospodarstva ŽZH, istaknuo je potrebu sustavnog pristupa razvoju turizma:
"Otvorit ćemo razgovor o ukupnom turizmu regije Hercegovine. Imamo veliki potencijal, ali moramo kroz institucije napraviti određena mjerila. Europa je kroz institucije riješila turističke atrakcije – i mi to moramo raditi“, rekao je ministar.
Naglasio je da je cikloturizam u porastu i treba ga sve više promovirati i financirati. Važno je jačati turističke zajednice u svim lokalnim jedinicama, koje moraju imati svoja pravila i standarde. Bez toga, turizam će biti neorganiziran i neodrživ.
Toni Zorić, predsjednik Biciklističkog saveza BiH, posebno se osvrnuo na napredak u promociji cikloturizma i najavio nove projekte:
"Posebno sam sretan što u svom gradu predstavljam ono što volim – biciklizam kao sport i cikloturizam kao sve značajniju granu turizma. Imamo 20 biciklističkih klubova u Hercegovini koji djeluju kroz Udrugu HerzegovinaBike. Edukacijom 60 cikloturističkih vodiča i dodjelom 'bike friendly' licence za više od 60 objekata podigli smo standarde. Najznačajniji projekt trenutno je ruta Sarajevo–Mostar–Dubrovnik, duga 350 km, koja vodi kroz Bjelašnicu, Lukomir, Boračko jezero do Mostara, a zatim do Dubrovnika", objasnio je.
Zorić je otkrio i kako će u svibnju Udruga HerzegovinaBike biti gost Europske biciklističke federacije:
"Naš cilj je da kroz rutu sa sjevera BiH do juga uključimo Ćirinu prugu – naš cikloturistički dragulj. Sezona je već počela, imamo goste iz Kanade, a projekt Sarajevo–Dubrovnik završava u lipnju. Tada ćemo imati označenu rutu i dostupne informacije na webu."