bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Sjedim sam na trotoaru

Zašto nestaju trafike s naših ulica?

Trafika ili novinski kiosk, bilo je to opće mjesto života. Draga postaja na dnevnom izlasku, nezaobilazna kao ona ploča sa osmrtnicama. Bilo da ste izašli po novine, cigarete, slatkiš ili prezervativ. Ili bon za mobilni.

Prije ih je imao svaki kvart. Barem jednu, iako ih je znalo biti i po nekoliko. Kod njih se sastajalo i sačekivalo, one su bile referentna mjesta za navesti goste iz daljine u vrijeme dok nije bilo navigacija u svakom automobilu. Na njima su, kad su zatvorene, dangubila djeca iz kvarta. Iza njih su se skrivali prvi poljupci. Njih je sve manje i polagano nestaju...

Govorimo o trafikama. Zovemo ih i novinski kiosci. Ako niste primijetili, polagano nestaju. Po gradu ih je prije bilo jako puno. Rekli smo, svaki kvart imao je barem jedan, a u neka, ne baš niti tako davna vremena, znali su biti i jedan pored drugoga, znalo ih je biti i više u nizu.

U ona predratna vremena znalo se da su brendirani po novinskim gigantima koji su stajali iza njih. Znalo se koji kiosk je Vjesnikov, koji Borbin, a koji od Oslobođenja. Ponuda na svim kioscima bila je slična, ali nikad i jednaka. Tko je bio stalni gost kioska, razlikovao ih je po ljudima koji rade unutra, pa su kiosci dobivali imena po osoblju, a ne po brendu. Slično kao što je ovdje slučaj bio s kafićima.

Isprva napravljeni samo kako bi prodavali novine, žvakaće gume, cigarete i upaljače, uskoro će postati prava mala carstva za prodaju svega i svačega – od igračaka do prezervativa. U međuvremenu su počeli prodavati i sokove i grickalice. A onda su došli bonovi za mobilne aparate. I još mnogo toga.

Ne znamo točno zašto kiosci nestaju. Ljudi više ne kupuju novine kao nekad. To znamo. Nema više nekada sjajnih magazina i novina, sve je prešlo na internet ili se ugasilo. Ali nisu kiosci činile samo novine. Kiosci su bili mjesta okupljanja i mjesta razgovora. Tu ste bili dobri sa prodavačem, ostavljao vam je novine da se ne rasprodaju, neke stvari koje su bile deficitarne, da vas čekaju...

Često bi se u neko dba dana jednostavno došlo i razgovaralo sa samim prodavačem, a oko njega bi se okupio čitav jedan kružok ljudi. Baš kao što je opisana onaprodavaonica duhana i novina na jednom njujorškom kutu u kultnom filmu "Smoke" sa Harveyem Keithelom. Možda nam je i socijalizacija danas drugačija nego nekad? Čujemo se preko društvenih mreža, pa nam trafike ne trebaju? Ne treba nam više lijepa riječ ili da nekome kažemo dobro jutro i isto to čujemo u našem pravcu? Prešli smo na par klikova i to je to?

Teško je danas zamisliti kako je na Aveniji nekad bilo, čekajte da prebrojimo, pet ili šest kioska, kako je na platou ispred Stare Gimnazije bilo njih četiri – pet i onda dolje prema Musali još pokoji...nekih se i vi možete sjetiti, nema ih više. Tu ste pojeli prvi sladoled i onda dolazili po još. Tu ste sjedili, pa se sjećate i onog vica, ono kada milicajac dođe otjerati djecu s trafike riječima – Je li vi tako i kući na trafici sjedite?

Uostalom, hajde da krenemo ovako – Kad ste vi zadnji put bili na trafici? Kad ste kupili nešto? I je li vam nedostaju?

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO