Posljednjih dana u javnosti se vode debate oko toga koliko će gospodarstvo biti pogođena rastom minimalne neto plaće na tisuću KM, odnosno na 1.744 KM bruto.
Jasno je da neće sve gospodarske grane biti jednako pogođene. No, isto tako vidljivo je kako postoje velike razlike i u geografskom smislu.
Ako uzmemo parametar koji se zove profitabilnost zaposlenika, koji pokazuje koliko prosječno svaki uposlenik donosi neto dobiti – odnosno profita – vlasniku kompanije, vidimo da prednjači Županija Zapadnoherceggovačka, piše BiznisInfo.ba.
Najveća dobit po zaposleniku u 2023. godini, posljednjoj za koju postoje službeni podaci, ostvarena je upravo u Zapadnohercegovačkoj županiji – čak 28.139 KM.
Podsjećamo da ova županija obuhvata Široki Brijeg, Grude, Ljubuški i Posušje. Profit po zaposleniku u ŽZH-u je za 161 posto više od prosjeka Federacije BiH.
Dakle, u ovoj županiji u u prosjeku svaki radnik donosi vlasniku kompanije više od 28 tisuća maraka.
Naravno, i tu postoje razlike između kompanija i ne znači da su sve firme visokoprofitabilne. No, jasno je da će regiji Zapadne Hercegovine biti mnogo lakše izboriti se rastom minimalca nego nekim drugim područjima u FBiH.
Najmanji profit po zaposleniku je ostvaren u Zeničko-dobojskoj županiji od svega 4.085 KM, što je za 62 posto manje od prosjeka FBiH, pa je jasno da će kompanijama u ovoj županiji itekako trebati podrška vlasti kako ne bi došlo do masovnih otpuštanja.
Inače, najviše zaposlenih u gospodarskim društvima u spomenutoj godini imala je Županija Sarajevo – 118.247, te je zajedno s Tuzlanskom županijom koja je imala 71.177 zaposlenika držao udio od 51 posto ukupnog broja zaposlenih u Federaciji BiH.
Najmanji broj zaposlenika imali su Posavskoj županiji 4.234 i Bosansko-podrinjskoj županiji 4.003.