bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
Pismo čitatelja

Stvarno stanje radničke klase: Iz prve ruke o krađi i nepravdi

Dobili smo mail od radnika Energopetrola koji su prije 13 godina dobili otkaze!
13.01.2025. u 08:08
text

Na našu e-mail adresu stigao je tekst koji su poslali bivši radnici Energopetrola, navodeći kako su prije 13 godina dobili otkaze te da spor još uvijek traje. Uz tekst su napisali:

"Kada spojite 2006. godinu s člancima koje su objavili PATRIA (08.01.2025), BLJESAK (10.01.2025) i FAKTOR (11.10.2024 - misteriozni investitor kupuje fabrike vojne industrije), zatim članke o pravosuđu SLOBODNE BOSNE i OSLOBOĐENJA, dobit ćete odgovore na sve upite i mišljenja koja su ovih dana intenzivna po pitanju minimalca i ostalih pravosudno-koruptivno-pljačkaških stvari. Posljednja u nizu namjera i pobjeda poslodavaca je Zakon o radu. Obrazloženje se nalazi u dokumentu 'Krađa'. Ukoliko vas zanima stvarno stanje radničke klase iz prve ruke s terena, ono je opisano u dokumentu 'Krađa'. Svima se zahvaljujemo koji su stali u zaštitu radničke klase, a posebna zahvalnost ide Fuadu Đidiću i PATRIA na široj slici koju mnogi ne vide ili ne smiju vidjeti."

Tekst koji slijedi prenosi problematiku izravno od radnika, uključujući opise iskustava iz Energopetrola i analizu stanja koje se reflektira na cijelu radničku klasu. U opisu je navedena ''radna grupa '301741ep' i sindikat energopetrola Regija Tuzla''.

---------------

Krađa radničke klase u Bosni i Hercegovini traje već više od dva desetljeća, od postratne privatizacije pa do danas, i još uvijek nije zaustavljena. Dok se ovih dana mnogi raspravljaju o povećanju minimalne plaće, ključni problemi - pravosuđe, vladavina prava i pravna sigurnost - ostaju zanemareni. Bez pravne države nema zaustavljanja masovnog iseljavanja, niti istinske vladavine prava.

Primjer Energopetrola: Pilot projekt nepravde

Jedan od najočitijih primjera kršenja radničkih prava dogodio se u slučaju Energopetrola 2006. godine, što se ne smije smatrati zastarjelom informacijom jer predstavlja početak obrasca koji traje do danas. Umjesto obećanih investicija i boljeg života, radnici su doživjeli smanjenje plaća, neplaćanje prekovremenih i noćnih sati, masovne otkaze, te rasprodaju imovine.

Prema nalazu sudskog vještaka, poslodavac je na smanjenju plaća radnika ostvario dobit od 4,5 milijarde KM u nepune tri godine, dok je broj radnika smanjen s 1.200 na polovicu. Radnici su radili za umanjene plaće, a radno vrijeme im je produžavano bez adekvatne naknade.

Pravosudna praksa u korist poslodavaca

Posebno zabrinjavajuća je uloga pravosuđa u ovim procesima. Sudovi su često donosili presude u korist poslodavaca, ignorirajući prava radnika i dokaze koji su išli u njihovu korist. Primjer je Kantonalni sud u Sarajevu koji je preinačio presudu Općinskog suda, spriječivši radnike da saslušaju svjedoke i koriste dokaze. Uz to, dokumentacija ključna za rješavanje slučajeva često je misteriozno nestajala, dok su sudovi prikazivali "uzgojene" svjedoke na štetu radnika.

Na višim razinama, sudovi su išli korak dalje, skrivajući dokaze i osiguravajući praksu koja favorizira interese poslodavaca. Ovaj obrazac nepravde prijeti postati norma za sve kompanije u zemlji, čime se dodatno potkopavaju radnička prava.

Masovno iseljavanje: Posljedica sustavne eksploatacije

Masovno iseljavanje stanovništva dodatno koristi poslodavcima. Smanjeni broj radnika omogućuje im da uštede na plaćama i doprinosima, dok se profit povećava. Primjeri poput Energopetrola pokazuju kako poslodavci zloupotrebljavaju situaciju, smanjujući broj radnika po smjeni i istovremeno povećavajući promet.

Bez pravne države, pravne sigurnosti i istinske vladavine prava, Bosna i Hercegovina ne može očekivati zaustavljanje masovnog iseljavanja, niti osiguranje osnovnih prava svojih građana. Uloga pravosuđa u ovom procesu ključna je za vraćanje povjerenja u sustav i zaštitu radničkih prava. Potrebne su hitne reforme kako bi se spriječila daljnja eksploatacija radnika i osigurala pravedna pravila za sve, navodi se u mailu koji je poslan na mnogobrojne adrese.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO