''Zdravstveni sustav je davno urušen. Ovaj sustav drže ovi zdravstveni radnici, da je ovakav i da funkcionira, na zadovoljstvo svih naših građana. Što se tiče, ministra i politike, ovaj sustav zdravstva je davno urušen'', rekao je Dalibor Vuković, govoreći ispred svih sindikata zdravstva u Hercegovačko - neretvanskoj županiji.
Zdravstveni radnici Hercegovačko-neretvanske županije prosvjednom šetnjom i mirnim prosvjedom ispred grade Vlade Hercegovačko - neretvanske županije izrazili su svoje nezadovoljstvo ''zbog otezanja ministra zdravstva oko potpisivanja Aneksa kolektivnog ugovora za zdravstvene radnike''.
''Kontakti između ovog resornog ministra zdravstva i ovog sindikata, počeli su prije 45 dana u cilju da se potpiše aneks kolektivnog ugovora i da se izjednače prava, ista koja je ovaj ministar bez ikakve pompe dodijelio u Aneks ugovora našim kolegama doktorima medicine i stomatologije. Nakon 45 dana jučer smo imali priliku vidjeti u elektronskim medijima da je ministar izjavio da za ove zdravstvene radnike nema para i da bi se urušio sustav'', rekao je Vuković, ističući da je sustav davno urušen i da ga drže ovi zdravstveni radnici, jer kako je rekao što se tiče ministra i politike, ovaj sustav zdravstva je davno urušen.
Kaže kako je ministar sam priznao koliko problema ima problema, te da nije riješio nijedan problem. Ministar, dodaje, samo zna reći da za ove zdravstvene radnike nema para.
''Od ovog trenutka do zadnje kapi krvi sigurni smo da ćemo se boriti, sve dok nam se ne izjednače prava i sve dok se ne podignu koeficijenti i u jednom trenutku da se počnemo boriti i zajedno pregovarati kolektivni ugovor'', rekao je Vuković.
Kaže da će u samo u tom segmentu zdravstveni radni pristati na dalje pregovore.
''Do tada zdravstveni radnici idu u proceduru organiziranja generalnog štrajka koji je sljedeći nakon ovih prosvjeda'', rekao je Vuković.
Kaže kako su iznijeli zahtjev da koeficijenti zdravstvenim radnicima budu povećani 0.50.
''Isto kao i kolegama, da ne bude diskriminacije. U trenutku kada smo mi isposlovali da nam se poveća satnica automatski je Vlada donijela uredbu da se i drugoj grupi radnika isposluje satnica, a kada drugoj grupi daju povećanje onda za nas nema para. To je diskriminacija i samo ministar u ovom trenutku, mislim da a je iznio politički stav. Dok su malo razmislili vjeruju da ćemo odustati i da se nećemo boriti'', kaže Vuković.
Zdravstveni radnici s današnje prosvjedne šetnje su poručili kako oni održavaju sustav koji je vlast odavno srušila. Kažu kako će se boriti za jednakost, te ne mogu povjerovati u izjave da za njih nema para, dok za druge ima.https://t.co/Y8JM53LEA5#Mostar #HNŽ… pic.twitter.com/GvZZlFZybO
— Bljesak.info (@Bljesak) April 3, 2025
Dodaje da svi znaju kakvi su 'zdravstveni radnici'.
Kažu i da ministar treba podnijeti ostavku i pozivaju zbog toga što su dva puta intervenirali u ugovor doktorima medicine i stomatologije dok je isti na snazi.
''Stav u javnosti i pred općinskim sudom bio im je da se ne može intervenirati u kolektivni ugovor dok je on na snazi. Proceduru i stav su izmijenili pa zdravstveni radnici smatraju da je legitimno pravo ići u štrajk, dok se ne potpiše Aneks kolektivnog ugovora'', rekao je Vuković.
Ivica Anić, predsjednik Sindikata Sveučilišne kliničke bolnice Mostar izjavio je da nisu očekivali ''ovakav sramotan čin od ovakvog resornog ministra i Vlade''
''Ovdje su tri osobe odgovorne, prva i najodgovornija je ministar zdravstva koji je svojom izjavom ponizio sve zdravstvene radnike i neka mu ide na čast, premijerka HNŽ koja sudjeluje u svim pregovorima i potpisivanjima kolektivnog ugovora i osoba koja je jako bitna, ministar financija Adil Šuta kojeg pozivamo da preuzme odgovornost'', rekao je Anić.
Kaže da izjave ministra Bevande nisu istinite.
''Dvadeset i pet godina trajao kolektivni ugovor u kojem je razlika između bilo koje visoke stručne spreme i doktora medicine, a kada ih spominje, spominje doktore koji su tek završili fakultet. U tom trenutku razlika je uvijek bila 0.30 koeficijent, da bi se ona povećala na 0.40. Pozivamo da oni koji ga savjetuju pogledaju kolektivne ugovore koji su bili na snazi. Ne da se ta razlika približila nego da se povećala, a sada je razlika otišla u nebo. To je sramota jednoga ministra'', kaže Anić.
Za cijelu situaciju u kojoj su zdravstveni radnici diskriminirani, Anić smatra odgovornim sve članice Vlade HNŽ.
''Tražimo hitnu sjednicu i Skupštine HNŽ, neka smjene ministra ili ga natjeraju da potpiše aneks Kolektivnog ugovora. Nismo došli samo zbog povećanja već da se borimo protiv diskriminacije i protiv onoga što nam se uskraćuje. Ne može se jednima davati, a drugima ne davati i kršiti zakon. Kada smo mi u pitanju, spominju se sudovi, vrši se pritisak na nas da ne izađemo na protest preko naših direktora, šalju komisije da obilaze radna mjesta, da kažnjavaju ljude koji su se borili u koroni, koji su išli u Jablanicu prvi i na kraju ovo je hvala herojima u bijelom. Neka ih bude sram'', poručio je Anić.
Ismet Kodro, predsjednik Sindikata Kantonalne bolnice "Dr. Safet Mujić", izjavio je kako su kolektivni ugovori za liječnike i ostale zdravstvene radnike gotovo identični, osim u visini koeficijenata. Naveo je da je intervencija Vlade HNŽ dovela do toga da su radnici s nižom stručnom spremom u prošlom mjesecu imali plaće jednake onima medicinskih sestara. Istovremeno, liječnicima je osnovna plaća sada dvostruko veća u odnosu na medicinske radnike. Kodro je upozorio i na novu diskriminaciju u ugovorima, jer će pravo na regres ove godine imati samo liječnici.
Dodao je da bi za povećanje plaća medicinskim radnicima po novom aneksu bilo potrebno oko 1,4 milijuna KM mjesečno, dok je iznos koji je naveo ministar, 25,9 milijuna KM na godišnjoj razini, po njegovom mišljenju, znatno prenapuhan.
Ministar zdravstva HNŽ Milenko Bevanda rekao je jučer za Fenu da je nedavna podjela u zdravstvu izazvala pomutnju i nove zahtjeve sindikata. Istaknuo je kako su liječnici imali samo 157 KM veću plaću od tehničara s fakultetom, što je izazvalo njihovo nezadovoljstvo. Aneksom ugovora razlika je povećana na 400–450 KM, no to je i dalje najmanje u Federaciji.
Bevanda tvrdi da su koeficijenti sada realno postavljeni, s obzirom na obrazovanje i odgovornost liječnika. Dodao je da bi ispunjenje novih zahtjeva sindikata tražilo 25,9 milijuna KM godišnje, što nije održivo i moglo bi ugroziti stabilnost sustava.
Podsjetimo, zdravstveni radnici najavili su prosvjed 5. ožujka s ciljem iskazivanja nezadovoljstva tijekom pregovora u vezi izmjena Kolektivnog ugovora, kojim bi se korigirali koeficijenti složnosti poslova za zdravstvene djelatnike u ovoj županiji, budući da je ranije isti potpisan sa Strukovnim sindikatom doktora medicine i stomatologije.
Taj prosvjed je otkazan nakon reakcije resornog ministra Milenka Bevande koji je obećao ispunjenje njihovih zahtjeva, točnije povećanje plaća svim kategorijama zdravstvenih radnika po istim kriterijima.