bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Sindikat

Podnesena tužba zbog izbora direktora mostarskog Doma zdravlja

Navodi se kako je je kandidat ''na listi izvršnog odbora lokalnog područja SDA'' i da je ''kao vodeći lokani dužnosnik SDA ostvarivao komunikaciju s osobama iz tuženog poslodavca u vezi s postupkom''.

Nezavisni strukovni sindikat Doma zdravlja ''Stari grad'' iz Mostara podnio tužbu za diskriminaciju prilikom odabira direktora na natječaju koji je u tijeku.

Kako je navedeno u tužbi, s obzirom da je u prethodnom konkursu pravomoćno utvrđena diskriminacija sustavnog tipa, odnosno  favoriziranje kandidata od strane vladajuće stranke, u novom natječaju postoji opasnost da se diskriminacija ponovi.

U tužbi se navodi kao je ''Upravni odbor imenovao Eidu Medžedović  suprugu kasnijeg kandidata za funkciju direktora u natječaju Senada Medžedovića na funkciju v.d. direktora'', te da je ''nezakonito ponavljao takvo imenovanje''.

Navodi se kako je je kandidat ''na listi izvršnog odbora lokalnog područja SDA'' i da je ''kao vodeći lokani dužnosnik SDA ostvarivao komunikaciju s osobama iz tuženog poslodavca u vezi s postupkom''. U tužbi, koju smo imali na uvod, navodi se kako je ''oko natječaja ispletena čitava mreža odnosa u kojoj sudjeluju osobe'' istim trenutnim ili bivšim prezimenom - Šuta.

U tužbi se tvrdi kako je ''jednoj od tih osoba, Mirsadi Šuta - poslodavac pružio pogodnosti zaključenjem simuliranog ugovora o djelu, nakon što je ta osoba po prezimenu Šuta otišla u mirovinu s funkcije tajnice Vlade HNŽ'', te da je ''njena kćer članica Upravnog odbora''.

Navodi se kako sindikat smatra da obveza konzultiranja s vijećem zaposlenika uključuje i pitanje koji će od zaposlenika biti imenovan u Komisiju za izbor direktora te da odluka tko će iz reda zaposlenika biti imenovan u Komisiju za izbor direktora predstavlja pitanje od značaja za prava i interese radnika.

U suprotnom se, navodi se u tužbi, doprinosi dirigiranju natječaja i time da se izbjegavaju članovi sindikata kod ovog imenovanja.

''Iz presuda Vrhovnog suda vidljivo je da postoji kontinuirano i sistematsko favoriziranje građana po stranačkoj pripadnosti, čime se krši pravo na pristup javnim službama pod općim uvjetima jednakosti iz Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima. U situaciji kad postoji sistemska kaptura tijela koje sudjeluju u izboru, interesi zaposlenih ovise o volji političke stranke koja favorizira kandidata i koji polaže račune političkoj stranci. Eskiviranje da se u Komisiju ispred zaposlenih izabere, nakon konzultacije s Vijećem zaposlenika, član koji će legitimno zastupati interese zaposlenih – ugrožava interese zaposlenika, te stvara uvjete za sistematsko diskriminiranje zaposlenih na temelju političkog uvjerenja ili pripadnosti političkoj stranci'', navedeno je, između ostalog, u tužbi.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO