Zastupnici Demokratske fronte (DF) i Stranke demokratske akcije (SDA) prošlog su tjedna na sjednici Skupštine Tuzlanskog kantona po hitnom postupku razmatrali Zakon o plaćama i naknadama u tijelima vlasti Tuzlanskog kantona.
Na temelju toga utvrđeni su platni koeficijenti za zaposlenike državne uprave, ali i za izabrane dužnosnike, piše Raport.
Najviše negodovanja u javnosti izazvalo je povećanje plaća zastupnicima u profesionalnom statusu.
Prema ranijim odredbama Zakona o plaćama i naknadama, koeficijent za plaću profesionalnog zastupnika iznosio je 3,4.
Pomnožen s tadašnjom osnovicom od 454 KM, davao je plaću od 1.543 KM, uz dodatke za doprinose, paušal, položajni dodatak, topli obrok i prijevoz.
Prema novim odredbama Zakona, koeficijent za profesionalne zastupnike povećan je na 7,8, a pomnožen s osnovicom od 425 KM daje plaću od 3.315 KM, uz doprinose, topli obrok i prijevoz.
Nakon reakcije javnosti, zasjedala je Administrativna komisija Skupštine Tuzlanskog kantona i odlučila da, zbog povećanja plaće profesionalnim zastupnicima od 1.772 KM, isti više neće primati paušale i položajni dodatak.
Na konferenciji za medije, za razliku od premijera Tuzlanskog kantona Irfana Halilagića, predsjednik Skupštine TK-a Žarko Vujović nije ponudio na uvid svoju platnu listu, ali je medijima izjavio da će njegova neto plaća iznositi 5.218 KM.
Kada se tome dodaju doprinosi, putni troškovi, topli obrok i minuli rad, građane Tuzlanskog kantona Žarko Vujović mjesečno stoji više od 7.000 KM.
Premijer Irfan Halilagić „nešto je skromnije“ plaćen te je medijima izjavio da njegova neto plaća iznosi 4.001 KM.
Potvrdio je za Raport da se radi o neto iznosu i ustupio svoje platne liste prije i nakon povećanja. Njegova bruto plaća iznosi 6.338,04 KM.
Kako je naveo, Zakon o plaćama i naknadama u tijelima vlasti usvojen je u Federalnom parlamentu BiH još 2010. godine, a Tuzlanski kanton do sada ga nije uskladio s tim odlukama.
Na pitanje je li sada pravi trenutak za „usklađivanje“ plaća, s obzirom na to da naknade za djecu oboljelu od leukemije, celijakije i dijabetesa iznose samo 71 KM, Halilagić je odgovorio: „Nikad nije pravi trenutak.“ Također je obećao provjeriti visinu naknada za djecu.
Inače, ministri u Vladi TK primat će neto plaću od 3.524 KM.
Halilagić je također potvrdio da 66 posto kantonalnog proračuna, koji iznosi 800 milijuna KM, odlazi na plaće, doprinose i razne dodatke državnim službenicima, dužnosnicima i imenovanim osobama.
To znači da administracija Tuzlanskog kantona „pojede“ čak 528 milijuna KM.
Funkcionerske plaće naspram socijalnih naknada
No, u Tuzlanskom kantonu nije isplativo samo biti predsjednik Skupštine TK-a, premijer ili drugi visoki dužnosnik.
Odmah iza njih po visini plaće je kantonalni pravobranitelj, čiji je koeficijent 7,6, što uz osnovicu donosi neto plaću od 3.230 KM.
Iza pravobranitelja su rukovoditelji samostalnih kantonalnih uprava, tajnici Skupštine kantona, tajnik Vlade kantona te tajnici ureda i službi koje osnivaju Skupština i Vlada kantona.
Tuzlanski kanton ukupno zapošljava 10.300 osoba koje se financiraju iz proračuna.
Kada ove iznose usporedimo sa socijalnim davanjima u Tuzlanskom kantonu, koja su simbolična – poput 71 KM za djecu s teškim oboljenjima, 2 KM po radnom danu za školski obrok djeci iz siromašnih obitelji te stalne novčane pomoći za najugroženije koja je još uvijek ispod 200 KM – postavlja se pitanje društvene i moralne odgovornosti donositelja odluka.