Nedostatak hidranata je posebno izražen kada je sezona požara.
Amar Džiho na današnjoj sjednici Gradskog vijeća Grada Mostara pokrenuo je inicijativu da nadležna služba izvrši postavljanje hidranata u mjestu Dračevice kod društvenog doma, u naselju Kočine i Hroma ljut.
Džiho kaže kako je u ovom području izražen nedostatak hidranata, što je vidljivo kada su česti požari.
''Hidranti bi olakšali gašenje požara u naseljenim područjima, ovo bi smanjilo vrijeme dolaska i intervencije vatrogasaca'', rekao je.
Mostarski vatrogasci danas su na svojoj Facebook stranici objavili kako je zaštita i spašavanje ljudi i materijalnih dobara od požara je jedan dio njihovog posla, te su opisali sve poteškoće s kojima s esusreću, samo do dolaska požara, pa onda i s hidrantskom mrežom.
''Ući u kuću, zgradu, podrum, podzemnu garažu koja
gori zahtijeva spremnost, znanje, opremljenost, uigranost ekipe . . . Samo, da bi uopće ušli u dim, u vatru trebamo nekako doći do mjesta intervencije
sa vozilima i opremom potrebnim za takve požare, što danas u dobrom dijelu našega grada nije jednostavno, a negdje niti moguće. Vozila se parkiraju tako da je i luksuznim vozilima teško proći ulicom, a kamo li našim vatrogasnim kamionima. Gubimo strašno puno vremena na provlačenje vozila, a često ne možemo prići bliže od par stotina metara do mjesta intervencije. Tko je ikada čekao vatrogasce zna kako minuta traje vječnost, a kako je tek nama u vozilima dok pokušavamo proći. Prije nego se uopće izložimo stresu i opasnosti gašenja, treba izdržati napetost pokušaja dolaska na intervenciju i osudu građana koji su nas očekivali puno prije'', navode vatrogasci.
Sa svakom minutom koju izgube, kažu, sa svakim metrom udaljenosti drastično se povećava intenzitet požara, a time i ugroza života i imovine koje trebamo spasiti.
''Kada ovome dodamo da hidrantska mreža u pravilu ne radi, da nemamo osnovnog vozila za gašenje ovakvih požara - autoljestvi . . . Sve nepravilnosti i nedostatke vatrogasac mora nekako kompenzirati da bi spasio živote i imovinu naših sugrađana. Prije intervencije pere nas adrenalin da što prije stignemo, za vrijeme intervencije smo u nekom stanju transa u paklu dima i vatre, nakon intervencije popunjavamo i sređujemo opremu i vozila i pitamo se . . .
što ako jednom ne stignemo na vrijeme, ako ne uspijemo bez autoljestvi, ako netko strada . . . Tada je kasno za sve pa i za traženje krivca'', navode vatrogasci.
Podsjetimo, pri požaru u garaži u zgradi Mljekara protupožarni sustav, odnosno prskalice nisu radile, kao ni ventilacija, koja je trebala pomoći da se
izdime prostorije.