bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Zatvoreno 200 radnji u RS-u

Masovno zatvaranje obrta u Republici Srpskoj: Novi porezi ugrozili poduzetnike

Novi porezi i doprinosi zadali su snažan udarac obrtnicima u Republici Srpskoj – u siječnju je zatvoreno oko 200 radnji, najviše u Banjoj Luci i Bijeljini.
16.02.2025. u 07:52
text

Zakon o doprinosima i Zakon o porezu na dohodak, koji su stupili na snagu 1. siječnja, zadali su snažan udarac poduzetničkoj djelatnosti u Republici Srpskoj, pokazuju podaci Agencije za posredničke, informatičke i financijske usluge (APIF). Prema službenim podacima, samo u siječnju je prestalo s radom oko 200 obrtničkih radnji, a najviše zatvorenih obrta zabilježeno je u Banjoj Luci i Bijeljini.

Majstori, ugostitelji, zanatlije – njih 177 zatvorilo je svoje poslovne objekte zbog povećanja troškova poslovanja. U Bijeljini je trajno prestalo s radom čak 34 obrta.

Nova fiskalna godina donijela je dodatne financijske izazove za male poduzetnike u Republici Srpskoj. Povećani porezi i doprinosi znatno su podigli troškove poslovanja.

Samostalni poduzetnik iz Bijeljine, Senad Petonjić, kaže da su mjesečni izdaci obrtnika značajno porasli:

''Mjesečno trošim oko 800 maraka na režije – struju, vodu, odvoz smeća, knjigovodstvo, bankovne naknade. Od nove godine, doprinosi za zdravstveno i mirovinsko osiguranje porasli su za 110 maraka. Paušal iznosi 50 maraka, a dodatno moramo plaćati 50 maraka za POS terminal.''

Prema podacima APIF-a, najveći gubitak obrta zabilježen je u Banjoj Luci i Bijeljini, gdje su u siječnju zatvorene 112 radnje. Slijede Prijedor, Doboj i Modriča.

Gradonačelnik Banje Luke, Draško Stanivuković, ističe da su mnogi poduzetnici upravo uz podršku grada pokrenuli svoje poslove:

''To su ljudi koje smo kroz subvencije i poticaje pomogli. Grad im je omogućio početni kapital od 10.000 do 20.000 KM za nabavu opreme i pokretanje poslovanja.''

Video: Nova godina donijela novi udar na preduzetnike u Republici Srpskoj

Ipak, nova fiskalizacija malih poduzetnika i zakonske nepreciznosti i dalje predstavljaju prepreke za one koji žele pokrenuti vlastiti posao.

Mile Stević, predsjednik Udruženja obrtnika ''Preduzetnik'' iz Bijeljine, naglašava ključni problem novog zakona:

''Dio naših zahtjeva je uvažen, ali ono najvažnije – da obrtnici odgovaraju samo imovinom radnje, a ne cjelokupnom privatnom imovinom – nije izmijenjeno. Smatramo da je to krajnje destimulirajuće.''

Stručnjaci upozoravaju da bi 2025. godina mogla biti jedna od najtežih za male poduzetnike u Republici Srpskoj.

Senad Petonjić ističe kako se situacija dodatno pogoršava zbog ekonomske krize:

''Kupovna moć građana opada, kupaca je sve manje, mladi masovno odlaze iz zemlje. Smatram da će trend zatvaranja obrta samo rasti. Ja sam najmlađi obrtnik u gradu, a imam 50 godina.''

Tijekom siječnja najviše zatvorenih obrta bilo je u sektorima ugostiteljstva, popravka i održavanja, prijevoza robe i savjetovanja.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO