Bosna i Hercegovina nastavlja bilježiti negativne vanjskotrgovinske trendove, prvenstveno zbog manje potražnje za bh. proizvodima u zemljama Europske unije. Izvoz je kontinuirano u padu, dok uvoz raste, a vanjskotrgovinski deficit je dostigao 8,4 milijarde KM, objavio je Bloomberg navodeći kako je zanimljiv podatak da je BiH povećala razmjenu s Irskom i Grčkom.
U prvih osam mjeseci ove godine izvoz iz BiH iznosio je 10,5 milijardi KM, što je za 6,3 posto manje u usporedbi s istim razdobljem prošle godine. S druge strane, uvoz je porastao za 3,6 posto i dosegnuo skoro 19 milijardi KM. Pokrivenost uvoza izvozom iznosi svega 55,5 posto, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH.
Izvoz u zemlje Europske unije pao je za šest posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, dok je uvoz porastao za 5,9 posto. Od zemalja EU, najviše smo izvozili u Hrvatsku, Njemačku i Austriju, iako sa svim ovim zemljama bilježimo pad izvoza. Italija je na prvom mjestu među zemljama iz kojih smo najviše uvozili, a slijede Njemačka i Hrvatska.
Najveći rast izvoza bilježimo u Irsku - 173,2 posto, Latviju - 66,4 posto i Grčku - 26,3 posto. Kada je riječ o uvozu, u prvih osam mjeseci najveći rast bilježimo s Bugarskom - 187,4 posto, Grčkom - 36,5 posto i Irskom - 29,3 posto.
I sa zemljama CEFTA-e bilježimo pad izvoza i rast uvoza. Izvoz je manji za 17,3 posto, dok je uvoz porastao za 2,7 posto. Srbija je na prvom mjestu po izvozu i uvozu. Crna Gora je na drugom mjestu po izvozu, ali na trećem po uvozu. Sjeverna Makedonija je na drugom mjestu po uvozu.
Od ostalih zemalja, Bloomberg navodi kako je bitno istaknuti da je izvoz u Kinu porastao za 118 posto.
Ekonomista Faruk Hadžić za Bloomberg Adriju je kazao da kriza u Njemačkoj ima dalekosežan utjecaj na Bosnu i Hercegovinu zbog snažnih ekonomskih veza između ovih dviju zemalja. Podsjeća da je Njemačka jedan od ključnih trgovinskih partnera Bosne i Hercegovine, a svaki poremećaj u njemačkoj ekonomiji izravno se odražava na bh. gospodarstvo.
Zbog krize u Njemačkoj, u BiH je u određenim gospodarskim oblastima došlo do gašenja tvornica, kao i do gubitka radnih mjesta. Stagniranje njemačke ekonomije traje od polovine prošle godine, a to se kod nas reflektiralo i na ovaj način.
Hadžić kaže da pad potražnje na njemačkom tržištu dovodi i do smanjenja proizvodnje u BiH, što za posljedicu ima smanjenje broja radnih mjesta.
Na listi proizvoda koje smo najviše izvozili i uvozili nema promjena. Tu, piše Bloomberg, prednjače obični metali i proizvodi od običnih metala, a slijede strojevi, elektrotehnička oprema, aparati za snimanje i reprodukciju slike i zvuka.
''Međutim, bitno je istaknuti da je izvoz životinja porastao za 302,5 posto, plina za 280 posto i znanstvenih i kontrolnih instrumenata za 90,3 posto. Na strani uvoza najviše je porastao uvoz ostalih prijevoznih sredstava za 458,4 posto i zlata za 164,8 posto'', navedeno je.