IT sektor: Strateška industrija trebala bi imati stratešku podršku, ali podrške nema!
IT i softverski inženjeri

IT sektor: Strateška industrija trebala bi imati stratešku podršku, ali podrške nema!

Gospodarstvo / Posao | 16. 10. 2022. u 21:18 Bljesak.info / Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Informacijske tehnologije, osim povezivanja na globalnom nivou, doprinose uštedama i povećanju produktivnosti. Na tržištu rada najtraženiji su IT i softverski inženjeri, piše Federalna.ba.

Potencijali ovog sektora su ogromni, ali bez adekvatne podrške vlasti i zakonskih poreznih olakšica kompanijama - prijeti nam stagnacija i odlazak osposobljenog kadara, upozoravaju iz IT sektora.

Zato stečeno znanje u BiH primjenjuju za razvoj ekonomija drugih država, pretežno zapadnih.

Najtraženija i najprofitabilnija zanimanja su u oblasti IT sektora. Ova industrija na nivou KS i Federacije ima status strateške i veliki kapacitet zapošljavanja. Međutim, strateška industrija trebala bi imati takvu i podršku, koja izostaje.

“Mislim da je jako važno da se naprave olakšice u poreskoj politici, kao i politici doprinosa koji se odnose na plaće - to bi pomoglo IT kompanijama da budu mnogo konkurentnije”, kaže Damir Maglajlić, izvršni direktor Bit Alliancea.

Bh. kompanije povećanjem plaća nastoje zadržati kadar tražen i u inozemstvu. Zbog visokih doprinosa na plaće i opterećenja poslovanja gube tržištu utakmicu, ali i zaposlene. Procjene su da je godišnji gubitak gospodarstva zbog njihovog odlaska viši od 300 milijuna maraka.

“Ukoliko budemo radili da sa sadašnjih sedam tisuća ljudi u IT industriji dođemo na 15 tisuća zaposlenih, onda možemo očekivati da njihove plaće ostaju ovdje i da se to dalje prelijeva na druge industrije”, objašnjava Maglajlić.

Potražnja za IT kadrom u BiH znatno je veća od ponude

Potencijal IT sektora prepoznali su u mostarskoj nevladinoj organizaciji koja mladima pruža edukaciju, a gospodarstvenicima jačanje poslovnih kapaciteta.

“Kad bismo mi išli u tom smjeru da se zakoni brže mijenjaju i na taj način da možemo nešto napredno raditi, onda bismo mogli ostvariti veliki rast u IT sektoru”, ističe Vedran Šimunović, direktor Tehnološkog parka Intera.

Marketinška koordinatorica Intere Ana Bogdanović navodi kako su kroz programe EU-a osnovali svoj prvi coworking prostor HUB Mostar, u centru grada: “Dio opreme smo nabavili, pokrenuli inovacijski laboratorij koji je član FabLaba, svjetske mreže za fabrikaciju”.

Potražnja za IT kadrom u BiH znatno je veća od ponude. Zato i ne čudi da ovih zanimanja skoro da i nema u evidenciji nezaposlenih i biroima za zapošljavanje. Trenutno nedostaje pet tisuća osposobljenog kadra, što bi omogućilo godišnji prihod od milijardu maraka i nova zapošljavanja.

“Mi bismo mogli povećati broj studenata i odjeljenja u srednjim školama za osobe koje planiraju raditi u IT sektoru i poslove vezane za IT sektor. Programer računarstva je najbolje plaćeno zanimanje u BiH - prosječna plaća je 2.200 maraka”, kaže za Federalna.ba Boris Pupić, glasnogovornik Agencije za rad i zapošljavanje BiH.

Izostanak podrške vlasti

Da problem nije samo neusklađenost obrazovnog sustava i tržišta rada, već i izostanak podrške vlasti, uvjerili su se na visokoškolskoj ustanovi koja jedina u BiH posjeduje američku i europsku akreditaciju. Njihov kadar dobrodošao je u IT svjetskim korporacijama.

“Činjenica je da mi imamo ograničena financijska sredstva na raspolaganju i vjerujem da nam pristup fondovima EU, programima podrške, donatorskim sredstvima... može olakšati posao da ojačamo kapacitete visokoškolskih ustanova i da nabavimo nova suvremena rješenja - mislim na IT platforme i softverska rješenja”, tvrdi Amila Pilav-Velić, prodekanesa za znanstveno istraživački rad i projekte Ekonomskog fakulteta u Sarajevu.

Zahvaljujući programu EU namijenjenom podršci istraživanju i inovacijama, mnoge bh. firme su opstale na tržištu ne zaostajući za međunarodnim partnerima.

“BiH je koristila sredstva iz programa Horizont Europe. Kada se vidi kakav si ti u odnosu na konkurenciju, onda usmjeriš svoje aktivnosti na način da poboljšavaš one aktivnosti koje će ti omogućiti da stekneš novo tržište ili da poboljšaš svoju organizaciju”, naglašava Amir Hujić, načelnik Odjela za EU i projekte u VTK-u BiH.

Svaka olakšica i marka uložena u ovu industriju, višestruko se isplati. Potencijali su ogromni. Prepoznale su to države koje su ulaganjem u ovaj sektor postale gospodarski lideri, kao i sve veći broj onih koji prekvalifikacijom započinju rad u IT sektoru.

Kopirati
Drag cursor here to close