Ne žele biti zidari i varioci

Hercegovina: Djeca bi radije bila bez posla, nego zaprljala ruke

Kaže da će njihova škola u narednoj školskoj godini ponuditi zanimanja koja se u Trebinju nisu nikad obrazovala: pekar, mesar i poslastičar, u strukama poljoprivrede i prerade hrane, odnosno u struci ugostiteljstva i turizma.
Gospodarstvo / Posao | 23. 02. 2018. u 09:35 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Iako su u Trebinju trenutno deficitarna zanimanja građevinske struke trećeg stepena poput zidara, tesara, armirača, vodoinstalatera, ali i varilaca, kao i svih zanimanja potrebnih najvećem gospodarskomgigantu Hercegovine - "Industriji alata SL", škole za ove obrazovne profile svršeni osnovci ne žele da upisuju, pišu Nezavisne.com.

"Svake godine vodimo razgovore sa rukovoditeljima gospodarskih subjekata koji potražuju ova zanimanja, kao i sa direktorima trebinjskih škola u vezi s ovom problematikom, ali je i pored svega slaba zainteresiranost za ove škole, pa se ne pojavljuju ni na berzi rada", kaže Dragan Popović, direktor Biroa za zapošljavanje u Trebinju.

On je, radi prevazilaženja ovog problema, nazočio sastanku u Centru srednjih škola Trebinje. Tamo su, osim direktora trebinjskih srednjih škola i predstavnika školskih odbora, bili i predstavnici Gospodarske komore RS, nadležnih odjeljenja iz Gradske uprave, Agencije za razvoj malih i srednjih poduzeća i Agrarnog fonda, a zaključeno je da se mladi ljudi moraju više animirati za deficitarna zanimanja, te ponuditi im u tom smislu najoptimalnija rješenja za upis u narednoj školskoj godini.

I Vasiljko Škrivan, direktor Centra srednjih škola Trebinje, kao i njegove kolege, te druge dvije srednje škole su, kako kažu, svjesni da se u Trebinju već godinama u srednje škole upisuju generacije na zanimanja koja su suficitarna, dok se istovremeno ne pokazuje zainteresiranost za zanimanja koja nedostaju, prvenstveno trebinjskom gospodarstvu.

"Svjesni smo da je neophodno približiti potrebe tržišta rada i onoga što škole mogu i nude, kako bi sljedeće godine upis bio urađen na način da se što više približe želje i potrebe gospodarstva i učenika, a da škole mogu proizvesti takva zanimanja", kaže Škrivan i dodaje da su od resornog ministarstva dobili preporuke da se poveća broj učenika na trogodišnjim zanimanjima, odnosno upis na zanate.

Kaže da će njihova škola u narednoj školskoj godini ponuditi zanimanja koja se u Trebinju nisu nikad obrazovala: pekar, mesar i poslastičar, u strukama poljoprivrede i prerade hrane, odnosno u struci ugostiteljstva i turizma.

Direktor Srednje tehničke škole Darko Rakić kaže da su za narednu školsku godinu, osim četvorogodišnjih škola, planirali jedno zanatsko odjeljenje kombinovane struke - mašinskog i elektro smjera, a koje bi bilo potrebno za Industriju alata.

"Mi smo prije nekoliko godina imali natječaj za zanatsko odjeljenje smjer variopc, ali uopće nije bilo zainteresiranih učenika, pa smo te godine izgubili jedan odjel jer učenici većinom žele u tehničke škole, a nevoljko na zanat, samo ako ne mogu na četvorostupanjski smjer", kaže Rakić, koji smatra da su djeca u osnovnim školama adekvatno animirana za upis na deficitarne smjerove.

Veselin Savić iz Područne jedinice PGospodarske komore Trebinje kaže da postoji jaz između želja djece i potrebe privrede, uz ograničavajući faktor kadrovskih mogućnosti škola, ali da se treba raditi na animiranju za trostepena zanimanja, kao i na adekvatnom sticanju praktičnog znanja učenika.

Kaže da je zadatak Gospodarske komore da se napravi veza između škola i privrede i tu će se u narednom periodu raditi malo više, kako bi se eliminisalo nerazumijevanje.

Kopirati
Drag cursor here to close