Nacrt zakona o Gorskoj službi spašavanja (GSS) u Sarajevskom kantonu trebao bi biti završen do kraja veljače, dok će istodobno biti pokrenuta inicijativa za donošenje zakona na entitetskoj razini, potvrđeno je za Detektor.ba.
Spasioci, koji već godinama djeluju kao volonteri bez zakonskih prava, nadaju se skorom usvajanju ovog propisa.
Jelena Pekić, delegatkinja u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH, koja je pokrenula inicijativu za izradu i donošenje zakona o GSS-u, istaknula je kako je neprihvatljivo da pripadnici GSS-a, koji spašavaju ljudske živote u ekstremnim uvjetima, nemaju zakonski zajamčena osnovna prava.
"Trenutno su spasioci bez adekvatne zaštite u slučaju ozljeda na zadatku, nemaju pokrivene operativne troškove niti zakonsku garanciju da mogu nesmetano napustiti radno mjesto kada su hitno potrebni," naglasila je Pekić.
Ona očekuje da će novi zakon osigurati pravedan okvir za sve pripadnike GSS-a u Federaciji BiH, bez obzira na kantonalne razlike, te vjeruje da će inicijativa dobiti podršku oba doma Parlamenta Federacije.
"Ovo nije političko pitanje, već osnovna društvena odgovornost prema ljudima koji nesebično ulažu svoje vrijeme i živote kako bi spasili druge," dodala je.
Postojeći zakoni ne reguliraju ključna prava pripadnika GSS-a, istaknuto je u prijedlogu inicijative. Zastupnica Lana Prlić potvrdila je da će inicijativu predložiti Predstavničkom domu Parlamenta FBiH.
Fahrudin Dobrača, rukovoditelj GSS-a Novi Grad Sarajevo, naglasio je kako spasioci ovaj zakon čekaju dugi niz godina.
"Hrvatska je Zakon o GSS-u donijela još 2006. godine, a mi ga željno iščekujemo kako bismo dobili sigurnost, koja je ključna za motivaciju naših spasioca," rekao je Dobrača.
Prema riječima Danijele Kristić, zamjenice predsjedatelja Skupštine Kantona Sarajevo, radna grupa trenutno radi na nacrtu zakona o GSS-u, a očekuje se da će do kraja veljače biti spreman.
"Zakon će definirati hijerarhiju GSS-a, način financiranja, nadležnosti i rad pod ingerencijom Kantonalne uprave civilne zaštite," pojasnila je Kristić.
Po završetku nacrta, zakon će biti proslijeđen Vladi Kantona Sarajevo na razmatranje, a potom upućen u Skupštinu Kantona Sarajevo, gdje će biti otvorena javna rasprava prije konačnog usvajanja.
Ako entitetski zakon bude usvojen prije kantonalnog, kantonalni propis će se usklađivati s entitetskim zakonom kako bi se osigurala jedinstvena pravna regulativa za sve spasilačke službe.
"Svi kantoni imaju GSS i potreban je zakon koji će regulirati njihova prava i obveze na razini svih kantona, dok bi zakon na razini Federacije trebao biti krovni dokument," zaključila je Kristić.